KENT MANŞET SOKAK

Ankara için sessiz oturma eylemi

Antalya Sokakları – Ankara’da gerçekleşen ve 37 yurttaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırı Antalya’da sessiz oturma eylemiyle protesto edildi.

Ankara Kızılay’da gerçekleşen ve 37 yurttaşın yaşamını yitirdiği bombalı saldırı için Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri çağrısıyla Attalos Meydanı’nda protesto eylemi yapıldı. Protesto eylemi Halkevleri Akdeniz Bölge Temsilcisi Kutay Meriç’in sözleriyle başladı. Kutay Meriç “Bu şiddet ve terör ortamı bizzat AKP tarafından yaratılmıştır” dedi. Terör ortamının bütün ülkeyi şiddete sürüklediğini belirten Meriç, ülke sorunlarının demokrasiyle çözüleceğini kaydetti.

“BUNUN HESABINI VERECEKLER”
“Şiddetin ve terörün sebebi; başkanlık heveslilerinin, iktidarlarını korumak için bu ülkeyi teröre baskının ve şiddetin atmosferine sokmasından başka hiçbir şey değildir” diyen Meriç,  “Ne zaman ki bunları başımızdan atacağız bu ülke özgürlükler ülkesi olacak. Ülkedeki baskı ve yasakları kaldıracağız. Şiddet sarmalı son bulacak” dedi. Yaşananların sorumlularının AKP iktidarı olduğunu belirterek, “Bunun hesabını verecekler, bu ülkeyi nasıl yönettiklerinin, nasıl bir kan denizine soktuklarının hesabını verecekler. Sanmasınlar yanlarına kalacak” dedi.

Konuşmadan sonra ‘Hükümet istifa’, ‘Katliamların hesabını halk soracak’ sloganları atan kitle ardından sessiz oturma eylemine geçti. Ankara’da yitirilenler için sessiz oturma eylemine başlandı. “Yaşamak için ayağa kalk” yazılı pankart önüne mumlarla ve kırmızı karanfillerle ‘Ankara’ yazıldı. Oturma eylemi yapanlar “Acılıyız, öfkeliyiz, artık yeter” , “5 ayda 3 patlama, hükümet istifa” , “Yerin dibine batsın iktidarınız” yazılı siyah dövizlerle yaklaşık yarım saat alanda bekledi.  Bekleyişin ardından eylem sona erdi.

Ekip

 

Benzer Yazılar