KADIN MANŞET SOKAK

Antalya Kadın Platformu’ndan Diyanet’e: “Çocuk istismarını meşrulaştırma”

Antalya Kadın Platformu Diyanet Işleri Başkanlığı’nın resmi Web sitesinde yer alan dini kavramlar sözlüğünde, çocuk istismarını meşrulaştıran ifadelere yer vermesi üzerine basın açıklaması düzenledi.

Antalya Sokaklar –   Diyanet İşleri Başkanlığı resmi web sitesinde yer alan Dini Kavramlar Sözlüğü kısmında tanımladığı “nikah” kelimesi için “Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur” ifadeleri üzerine birçok kentte başlatılan eylemler üzerine Antalya Kadın Platformu basın açıklaması düzenledi.

Antalya Halkevi’nde platform bileşenlerinin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

DİYANET ELİNİ ÇOCUKLARDAN ÇEK!
Diyanet işleri başkanlığı sitesinde yaptığı açıklama da 9 yaşında ki kız çocuğu ve 12 yaşındaki erkek çocuğunun evlendirilebileceğini duyurdu. Kadın ve çocuk düşmanı fetvalarının ardı ardası kesilmeyen diyanet daha önce de; “Babanın öz kızına şehvet duyması haramlık oluşturmaz” gibi sözleri ile biz kadınların ve kız çocuklarının bedenlerine saldırmıştır. Diyanetin fetvasından sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın “Diyanet böyle bir açıklama yaptı diye yalan söylüyorlar” diyerek diyaneti korumasından da bir kez daha Diyanet ve Akp hükümetinin iş birliğini göstermiş oluyor. Akp her dönem gerek kadınlar gerek kız çocukları üzerinde erkek egemen devlet sistemini sürdüror. Akp’nin gerici ve kadın düşmanı siyaseti karşısında biz kadınlar her zaman sesimizi yükselttik ve daha fazla da yükseltmeye devam edeceğiz. Diyanet’in tepkilerden sonra yaptığı açıklamayı kadınlar olarak samimi bulmuyoruz. Bu kadın ve çocuk düşmanı fetvaları saray ve akp hükümetinden bağımsız olarak düşünmüyoruz. Tüm toplum yeniden faşist,gerici,İslamcı politikalarla düzenleniyor, adım adım toplumun her hücresine bu inşa sürecini sirayet ettirmeye çalışıyorlar. Son yayınlanan fetva da bu sürecin geldiği en son noktalardan biridir. Laiklik düşmanı Akp toplumun her alanına gericiliği örerken biz kadınlar olarak eşit ve özgür bir hayat için laikliği savunmaya devam edeceğimizi bildiriyoruz. Diyanetin çocuklara dönük fetvaları taciz, tecavüz, cinsel istismarı meşrulaştırmaktır. Bu zihniyetin yarattığı zemin toplumsal sahada kadın cinayetlerinin, tacizlerinin, tecavüzlerinin de önünü açmaktadır. Çocuk istismarı günümüzde yüzde 700 artmışsa bunun sebebi bu kadın ve çocuk düşmanı fetvalar ve yasalardır! Ensar Vakfı gibi istismarcı kurumları kapatmayan Akp bugün Diyanet’in de verdiği fetvaları destekleyerek çocukların erken yaşta toplumdan uzak,istismara maruz kalmış, gerici bir zihniyetle yetişmesinin önünü açıyor. Biz kadınlar uyarıyoruz; İstismarcı Diyanet “Kadın Hükmünde Kararname” ile kapatılmış,kadınlar için artık yok hükmündedir! Kirli ellerinizi, dilinizi kadın ve çocuklardan çekin! Biz hiçbir zaman sizin kirli kalıplarınıza girmedik, girmeyeceğiz! Çocuk istismarını meşrulaştıran diyanet derhal kapatılmalı bütçesi ile kadın ve çocuk sığınma evleri açılmalıdır! Erkek Diyanet Hayatımızı Terket! Fetvalarınız batsın çocuklar yaşasın! İstismarcı diyanete karşı kadınlar susmayacak!

Benzer Yazılar