KADIN MANŞET SAĞLIK SOKAK

Antalya rahim ağzı kanseri taramasında ilk sırada

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, geçen yıl Antalya’da 73 bin 968 kişiye rahim ağzı kanseri taraması yaptıklarını belirterek, “Antalya, en fazla tarama sayısına ulaşan il oldu.

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, geçen yıl Antalya’da 73 bin 968 kişiye rahim ağzı kanseri taraması yaptıklarını belirterek, “Antalya, en fazla tarama sayısına ulaşan il oldu.” dedi.

Özdemir, yaptığı açıklamada, rahim ağzı kanserinin kadın kanserleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığının rahim ağzı kanseriyle ilgili ciddi bir tarama faaliyeti yürüttüğünü belirten Özdemir, tarama hizmetinin ücretsiz olarak verildiğinin altını çizdi. Özdemir, risk grubu içerisinde yer alan bütün kadınların Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), aile hekimliği birimleri ve toplum sağlığı merkezlerinde bu hizmetten yararlanabileceğini kaydetti.

Rahim ağzı kanseri taramasında en ileri teknoloji kullanıldığını ifade eden Özdemir, ” Sağlık Bakanlığı bu anlamda önemli bir çalışma yürütüyor. Bizim burada yaptığımız testler en fazla 15 gün içerisinde merkezden okunuyor. Sonuçları da bizim merkezlerimize geliyor. Biz de vatandaşlara ulaştırıyoruz.” diye konuştu.

“1 milyonuncu tarama Antalya’da gerçekleştirildi”

Özdemir, 30-65 yaş arasındaki kadınların tarama faaliyetlerinden faydalanabileceğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Ekibimiz çok tecrübeli. Nitelik ve nicelik olarak yaptığımız işte iddialıyız. Geçen yıl rahim ağzı kanserinde 73 bin 968 kişiye tarama yaptık. Antalya en fazla tarama sayısına ulaşan il oldu. Bu da yıllık hedef nüfusumuzun yüzde 71’ini kapsıyor. Geçen yıl Türkiye genelindeki 1 milyonuncu tarama da Antalya’da gerçekleştirildi. Bunun için de bütün ekip olarak gururluyuz. Bu yıl hedefimiz bu taramaları üst düzeyde yürütebilmek. Biz Türkiye birincisi olduk diye gururlanıyoruz ama önemli olan bu seviyeyi sürdürmek.”

Özdemir, Sağlık Bakanlığının yeni hizmete soktuğu kanser tarama tırlarından birisini Antalya’ya alarak en ücra noktalara kadar tarama faaliyetlerini götürmeyi planladıklarını vurguladı.

Özdemir, taramanın yanında kanser kayıtçılığının da önemli olduğunu vurguladı. 2014’te Türkiye’nin en iyi kanser kayıt ödülünü de Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğünün aldığını ifade eden Özdemir, kayıtların doğru olması halinde hedeflere net ulaşılacağını dile getirdi.

Murat Özdemir, rahim ağzı kanserinin öldürücülüğü yüksek bir kanser türü olduğuna işaret ederek, “Tarandığında tedavi şansı çok yüksek. Bu testi yaptığımızda neredeyse yüzde 100 oranında 5 yıl boyunca garanti altına alıyoruz.

KANSER TARAMASI YAPTIRABİLECEĞİNİZ YERLER:

Antalya KETEM Adres : Yeni Mahalle 2435 Sokak, Kepez Ekmek Fırını Yanı Pazar Pazarı Arkası Kepez / ANTALYA
Antalya KETEM Telefon : 0242 325 38 36 Haritada Göster

Alanya KETEM Adres : Güllerpınarı Mahallesi Gemici Sokak No:7 Kat: 4 Alanya / ANTALYA
Alanya KETEM Telefon : 0242 513 13 99 Haritada Göster

Muratpaşa KETEM Adres : Tahılpazarı Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı 471. Sokak Durmaz Plaza No:2 Kat: 4 Muratpaşa / ANTALYA
Muratpaşa KETEM Telefon : 0242 243 75 47 Haritada Göster

Benzer Yazılar