KENT MANŞET SOKAK

Antalya’nın turizm krizi

Ekim 2015’te Rus uçağının düşürülmesiyle Türkiye-Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle ile Rusya pazarında, Ocak 2016’da Sultanahmet’te Alman turistlerin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası Alman pazarında olumsuz etkilerini hissettiriyor. Antalya ekonomisi hızla eriyor.

Antalya turizminin en büyük 2 pazarı olan Rus ve Alman pazarlarında kayıplar yaşanıyor. Ekim 2015’te Rus uçağının düşürülmesiyle Türkiye-Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle ile Rusya pazarında, Ocak 2016’da Sultanahmet’te Alman turistlerin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası Alman pazarında olumsuz etkilerini hissettiriyor. Haber platformu 140journos, Antalya’nın turizm krizini derledi:

Henüz 2014 yılında Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı 12 milyon 498 bin ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek yabancı turist sayısına ulaşmış, ancak rublenin bir süredir yaşadığı değer kaybı nedeniyle Rus turistlerin yurt dışı tatil planları ve tercihleri değişmek zorunda kalmaya başlamıştı. Rus turistlerin popüler tatil destinasyonlarından biri olan turizm merkezi Antalya’da 2014’ten sonra olumlu seyreden rakamlar değişmeye başladı. 24 Kasım 2015 günü, Türkiye sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus uçağı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi, pilotlardan 1’inin uçak düştükten sonra hayatını kaybetmesi ve 1’inin sağ kurtulması, Türkiye ve Rusya arasında diplomatik ve ekonomi ilişkiler adına olumsuz bir dönemin başlamasına yol açtı. Bu durumdan turizm de nasibini aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, uçak krizinin akabinde açıkladığı yaptırımlar listesinde Türkiye’ye yönelik charter uçuşların ve tur organizasyonu düzenlenmesinin yasaklanması da yer alıyordu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bugün de halen geçerli olan, Türkiye’ye seyahat edilmemesi yönündeki resmi olarak uyarı mesajlarını sıklıkla tekrarladı.

Türkiye’nin en büyük ikinci pazarı konumundaki Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı 2015 yılında yüzde 18.53 gerilemeyle 3 milyon 649 bine düştü. 2014 yılında bu rakam 4 milyon 479 bin olmuştu. 2015 yılında Rusya pazarındaki toplam kayıp ise 830 bin olarak gerçekleşmişti. Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı, yılın ilk 3 ayında ise yüzde 56.16’lık düşüşle 150 bin 840’tan 66 bin 127’ye gerilemişti. Turizmciler, düşüşün yüksek sezonda daha da artacağı görüşünde.

1-hWYvDhT_nCOW8Q06cgGc2wAntalya’ya önceki yıllarda en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında ilk 2’de Almanya ile dönemsel olarak yer değiştiren Rusya, 23 ülkenin sıralandığı istatistiklerde 13’üncülüğe geriledi.

Yılın 4 aylık döneminde Almanya, Antalya’ya en fazla turist gönderen ülke oldu. Ancak bu pazarda da 2015 yılının aynı dönemine oranla yüzde 30’luk bir daralma oldu. 12 Ocak 2016 günü Sultanahmet Meydanı’ndaki Dikilitaş bölgesinde düzenlenen ve IŞİD ile ilişkilendirilen canlı bomba saldırında 11 Alman turistin hayatını kaybetmesi de Türkiye’yle ilgili tatil tercihlerinin değişmesinin bir nedeni olarak görüldü.

1-ztoHjd2J_dDp4D_qcYRl5Q

Benzer Yazılar