EMEK SOKAK

Can Dündar’a Antalya’dan destek

Antalya – Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan MİT’in TIR’larla insanı yardım değil, silah ve mühimmat taşıdığının ortaya çıkarıldığı görüntülere ilişkin gazeteci Can Dündar’a yönelik tehditlere karşı Antalya Emek ve Demokrasi güçleri destek ve birlik açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gazeteci Can Dündar’ı casuslukla itham ederek “Öyle bırakmam onu, bedelini ödeyecek” şeklindeki çıkışı ve hakkında dava açmasıyla birlikte başlayan tehdit ve baskılara ilişkin bugün Antalya Eğitim – Sen Şube Binası’nda basın açıklaması yapıldı.

 

20150603_123443

“MESLEĞİNİ YAPMAKTA ISRAR EDEN GAZETECİLER TEHDİT EDİLİYOR”

Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şube Başkanı Mustafa Sözen’in yaptığı açıklamada, basın özgürlüğünün anayasal güvence altında olduğu hatırlatılarak şöyle denildi; “Türkiye’de her dönem sorunlu olan basın ile siyasal iktidar ilişkileri açısından tarihi günler yaşıyoruz. Gazeteciler sadece siyasal iktidarın hoşuna gitmeyen haber yaptıkları için, yorum yazdıkları için kalemleri kırılarak işsiz bırakılmakta, meslekten uzaklaştırılmaktadır. Her tür baskıya karşın mesleğini yapmakta ısrar eden gazeteciler ise para cezası, fikri şiddet ve tutuklanma ile tehdit ediliyor”

“CUMHURİYET GAZETESİ VE CAN DÜNDAR’I DESTEKLİYORUZ”

“Can Dündar’ın da hatırlattığı gibi gazeteciler devlet memuru değildir” diyen sözen, “Medyanın ve gazetecilerin görevi toplumu doğrudan ilgilendiren gelişmeler hakkında kamuyoyunu doğru bilgilendirmek, halka gerçekleri açıklamaktır.Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak halkın haber alma hakkına sahip çıkan Cumhuriyet Gazetesi’ni ve gazetenin genel yayın yönetmeni Can Dündar’ı destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

CUMHURBAŞKANINA ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı’nı da Anayasanın güvencesi altında olan basın özgürlüğüne yönelik baskı ve tehditlerden biran önce vazgeçmeye çağıran Sözen, “Savcıları ve hakimleri de hukukun gereklerine uyarak Anayasal güvence altındaki basın özgürlüğüne yöneltilen baskılara karşı direnmeye çağırıyoruz” dedi.

“BU UYGULAMALAR, ERDOĞAN’IN TEK ADAMLIK ZİHNİYETİ”

Mustafa Sözen Basın açıklamasının ardından Nazım Hükmet’in bir şiirini okudu. Açıklama sonrasında söz alan katılımcılar şu ifadelere yer verdi;
ÖDP İl Başkanı Zeynel Abidin şöyle konuştu; “Faşizm Türkiye’de basını susturmaya ve baskı altına almaya çalışıyor. Bir çok gazeteciye Can Dündar’a, Barış İnce’ye yönelik baskılar devam ediyor. Sonuna kadar direneceğiz basın emekçilerinin yanındayız”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Mustafa Kılınç; “Bu uygulamalar Erdoğan’ın tek adamlık zihniyeti. Şirket gibi idare edilmek istenen bir ülke burası Tayyip Erdoğan için, o da buna uygun olarak davranıyor. Bu yapılanlar bunun göstergesi”

Eğitim Sen Şube Başkanı KESK Dönem Sözcüsü Kadir Öztürk; “Bugünden olan bir şey değil. Sadece Can Dündar’a yönelik değil. Türkiye’de Emek ve Demokrasi Mücadelesi veren bütün kesimlere yapılmaktadır. Bu yaşananlar tamamen diktatörlükle ilgilidir; o yüzden de sadece gazetecilerin yapacağı bir tepki değil bu. Ülkede emek ve demokrasiyi savunan, demokrasi mücadelesi veren bütün kesimlerin sokağa çıkması gerektiğini, buna dur demesi gerektiğini savunuyoruz.”

“BASINA YÖNELİK FAŞİST SALDIRILARIN KARŞISINDAYIZ”

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Vahap Tuncer; “Yaşanan son gelişmeler, iktidarın aslında demokrasiyi kendi amaçları için bir araç olarak kullandığının göstergesidir. Geçtiğimiz süreçte AKP iktidarı ülkede yasama yürütme ve yargıyı baskı altına alarak kendine bağlamıştır. Ülkedeki bütün unsurları kendi talimatları doğrultusunda hareket eder hale getirmiştir. Basının çok büyük bir bölümü baskı altına alınarak, yandaş medya yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu baskılara boyun eğmeyen, ülkenin çıkarlarını, halkın çıkarlarını korumak için yayın hayatını sürdüren gazeteciler ve yayın organları Cumhurbaşkanı tarafından açık tehdit ile baskı alınmaya çalışılmaktadır

“Geçmişte bunu meslek odalarına yönelik yaptılar, sendikaları baskı altına almak için yaptılar, sivil toplum örgütlerini susturmak için yaptılar, bugün de kendilerine karşı olan herkese karşı sürdürüyorlar, bize düşen görev de bu baskılara karşı direnmektir”

CHP Muratpaşa İlçe Başkan Yardımcısı Canan Keleş, “Basın toplumun haber alarak bilinçlenme özgürlüğüne engel olmak için ilk kesilecek damar. Basına yapılan her türlü saldırı toplumumuzun bilgisizleştirilmesine yol açıyor; o neden oldukça acı sonuçları oluyor, yeni Türkiye dedikleri bambaşka bir Türkiye”

Disk Akdeniz Bölge Temsilcisi Cemal Aybar “DİSK olarak basına yönelik süren faşist saldırıların karşısında olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz. Bu böyle gitmeyecek. 7 Haziran bir milattır, gereken cevabı kendilerine sandıkta demokratik bir şekilde verilecektir”.

(pi)

Benzer Yazılar