MANŞET SOKAK

Cezaevindeki tutsaklara emniyette işkence

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasi
tutukluların emniyette götürülerek işkence edilmesine tepki gösteren
HDP Hakkari Milletvekilli Nihat Akdoğan, bu tür işkencelerin kabul edilemez bir durum olduğunu aktarıp, “Cezaevlerindeki uygulamalar ülkenin içinde bulunduğu korkunç tabloyu göstermektedir” dedi.

Antalya –   Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Örgütü, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasi tutukluların emniyette götürülerek işkence edilmesine tepki göstermek amacıyla Nobel Kahvaltı salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Antalya İl Eş Başkanı İhsan Nergis, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde son süreçte siyasi tutuklulara yönelik yoğun baskı ve hak ihlallerine değindi. Antalya TEM Şubesi’nin cezaevinde tutuklu bulunan tutukluları cezaevinden alarak, emniyette sorguladığını aktaran Nergiz, bu hukuksuzluğa karşı ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

“KENDİ KARARLARINA SAYGILARI YOK”
Nergiz ardından konuşan HDP Hakkari Milletvekilli Nihat Akdoğan, 15 Temmuz sürecinden sonra cezaevlerinde hak ihlallerinin arttığını ve cezaevlerinin bir ülkenin yüzü olduğunu belirtti. Akdoğan, cezaevlerindeki uygulamaların bir ülkenin ne kadar demokratik ve özgürlüğüne bağlı olduğunu gösterdiğini aktardı. Tutukluların TEM Şubesi’de işkenceli sorguya tabi tutulmasına değinen Akdoğan, bu tür uygulamaların devlet koruması altında olan bir insanına uygulanmasının kabul edilemez olduğunu ve bu tür uygulamanın devletin kendi kararına bile saygı duymadığının açık bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Akdoğan, “Cezaevlerindeki uygulamalar ülkenin içinde bulunduğu korkunç tabloyu göstermektedir” dedi.

“TAHLİYE KARARLARI DİSİPLİN CEZALARI VERİLEREK ENGELLENMEKTEDİR” 
Akdoğan, “Siyasetin hukuken bu ülkeyi üçünü lige düşürdünüz. Bugün bu ülke siyasi denetime alınmış. Yani siz hukuken, siyasetten dünyanın gelişmişliğin çok altındasınız” şeklinde konuştu. Türkiye halklarının bu baskıları hak etmediğini belirten Akdoğan, polisi ve yargıyı bu halk üzerinden sopa olarak kullanılmaktan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Birçok cezaevinde tahliyelerin olmasına rağmen cezaevi idaresi tarafından keyfi olarak verdikleri disiplin cezaları nedeni ile tutukluların tahliye edilmediğine dikkat çeken Akdoğan, hukukun bir an önce devreye girerek bu insanların tahliyelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Akdoğan, işkence konuları hakkında ise aile ve avukatların bir an önce bu tutuklularla görüştürülmesi gerektiğine değindi.

Benzer Yazılar