KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

‘Sansürlü Portakal’ ile bilinen Elif Dağdeviren istifa etti

Altın Portakal Film Festivali tarihinin en büyük sansür skandalına imza atanların başında gelen Elif Dağdeviren istifa etti. 3 yıldır festival direktörlüğünü yürüten Dağdeviren, istifa ettiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Antalya – Menderes Türel’in ikinci Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde Uluslararası Antalya Film Festivali Direktörü olan ve üç yıldır bu görevi sürdüren Elif Dağdeviren, festivalden ayrıldığını açıkladı. Cannes Film Festivali için Fransa’da bulunan Elif Dağdeviren, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yapımına başlamış olduğum iki adet film ve danışmanlığını kabul ettiğim önemli projeler nedeniyle Uluslararası Antalya Film Festivali Direktörlüğü görevimden ayrılmış bulunuyorum. Ancak bir sinema şehri olarak gördüğüm, binlerce yıllık geçmişi ile beni büyüleyen Antalya için her zaman çalışmaya devam edeceğim” ifadelerine yer verdi.

SANSÜRLÜ ALTIN PORTAKAL
Dağdeviren’in direktörlüğünde düzenlenen 51. Antalya Film Festivali, büyük tartışmalara sahne olmuş; ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ belgeselinin yarışmadan çıkarılması üzerine, “Sanatsal özgürlüğün güvence altına alınmasını her şeyden daha çok önemsiyoruz” diyen 15 belgeselciden 13’ü yarışmadan çekilmişti. Ardından da Altın Portakal’ın resmi internet sayfasından “Ulusal Belgesel Film kategorisinin iptal edildiği” açıklaması yapılmıştı. 51. Festival yönetimine yönelen tepkiler Belgeselcilerle sınırlı kalmamış, 50’nin üzerinde sinema yazarı festivali protesto etmiş; yarışmaya seçilen film yönetmenleri sansüre karşı açıklamalarda bulunmuşlardı.

Kaynak: Mustafa Koç (Körfez Gazetesi)

Benzer Yazılar