KADIN SOKAK

Cinsel tacizi ‘pas geçen’ yargı, intiharı araştırmaya gerek görmedi

Antalya – Antalya’da uğradığı cinsel istismarın ruh sağlığını bozacak mahiyette olmadığı yönünde rapor verilen 15 yaşındaki R.D’nin 10 gün sonra yaşamına son vermesi de yargıyı harekete geçiremedi. Savcılık intiharla ilgili kovuşturmaya gerek görmedi.

 

RUH SAĞLIĞI ETKİNLENMİŞ AMA BOZULMAMIŞ
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 24 Nisan 2014 tarihinde hazırlanan ilk raporda R.D.’nin ruh sağlığının bozulduğu tespitine yer verildi. Bunun üzerine tutuklanan Cevher A.P. hakkında 13 yıla kadar hapis istemiyle Antalya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Cevher A.P., geçen yıl nisan ayında tahliye edildi. Tahliye kararı üzerine bu kişinin tekrar kendisini kaçırmasından endişe eden R.D., eve kapandı. Mahkeme talep üzerine ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti için R.D.’nin bir de Adli Tıp 6’ncı İhtisas Kurulu’na gönderilmesine karar verdi.

Geçen yıl 8 Temmuz’da R.D. hakkında düzenlenen raporda, R.D.’de stres bozukluğu tespit edildiği, bu tablonun ruh sağlığını etkilediği, ancak ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olmadığı belirtildi.

Ancak R.D, rapordan 10 gün sonra kendisini evin kapısına asarak yaşamına son verdi.

KOVUŞTURMAYA GEREK YOK
R.D.’nin ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmadan da sonuç çıkmadı. Savcılık, maktulü intihara yönlendiren veya ölümünde kusur bulunan kimse bulunmadığı anlaşıldığından, şüpheli olarak görülen R.D.’nin annesi Habibe K. ile çocuğa istismardan yargılanan Cevher A.P. hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

“KIZIM PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRMEYE BAŞLAMIŞTI”
Kızının uğradığı istismarla ilgili devam eden davanın 11’inci duruşmasına katılan Habibe K., “Bu olaydan önce kızım benimle yemek yapar, ev işlerine yardım eder, gezmelere giderdi. Daha sonra odasına kapandı. Geceleri uykudan çığlık atarak kalkmaya başladı. Psikolojik tedavi görmeye başlamıştı, ilaç kullanıyordu. Buna rağmen İstanbul 6’ncı Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun ruh sağlığının bozulmadığına ilişkin nasıl rapor verdiğini bilemiyorum” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden mağdur ile ilgili dosyanın istenmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Kaynak: Diken

Benzer Yazılar