SOKAK

Cizre’deki katliam Antalya’da protesto edildi

Antalya – HDP Antalya İl Örgütü’nün çağrısıyla Attalos Meydanı’nda  bir araya gelen onlarca kişi Kürt illerinde süren sokağa çıkma yasaklarını ve yaşanan olayları protesto etti.

HDP Antalya il örgütü Cizre için basın açıklaması gerçekleştirdi.  “Cizre’de İnsanlık Ölüyor Susmayacağız” pankartı açan kitle sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “Katil devlet Kürdistan’dan defol” sloganları attı. Yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklamasını HDP Antalya İl Eş Başkanı Zarife Atik yaptı. Sur’da, Silopi’de, Cizre’de operasyonların hedefinde Kürt halkının olduğunu belirten Atik “ Her türlü mevzuat ile iplerini koparmış olan Saray’ın özel kuvvetleri terörle mücadele adı altında Kürt halkını kolektif cezalandırmaya tabi tutmaktadır” dedi.
“AKP ÜLKEYİ İÇ SAVAȘA SÜRÜKLÜYOR
7 Haziran sonrası AKP’nin tek başına iktidar olamamasının çöktürme planı olarak bilinen soykırım planını devreye soktuğunu iddia eden Atik, “Çöktürme harekatı Cizre’de,Sur’da,Nusaybin’de seri katliamlara dönmüş durumda. Bu siyasal tercihin bir sonraki adımı Türkiye’nin iç savaşa sürüklenmesidir” dedi.
Halkların birleşik mücadelesinin bu gidişata dur diyebileceğini belirten Atik, “O yüzden yarın değil bugün, sonra değil şimdi daha güçlü şekilde harekete geçmek zorundayız. Bu katliamın hesabını sormayı başaramazsak daha ağır katliamlara maruz kalmaya devam edeceğiz. Soykırıma tabi tutulan Kürt halkıyla dayanışma için harekete geçilmeli” diyerek sözlerini noktaladı.
Basın açıklamasının ardından kitle slogan atarak dağıldı.

Kaynak: Antalya Ajans (Semih Ersözler)

 

Benzer Yazılar