DOĞA

Salda Gölü’nde çalışma durduruldu, sorumlular hakkında savcılığa başvuruldu

Antalya Sokakları – Salda Gölü sahilinin koronavirüs bahanesiyle halka kapatılarak, Millet Bahçesi çalışmalarına başlamasına gelen tepkiler üzerine çalışmanın durdurulduğu duyuruldu.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımında Salda Gölü’nde çalışma yapan iş makinelerinin durdurulduğunu duyurdu. Mehmet Göker tarafından yapılan paylaşımda “Bu konuda son derece yüksek duyarlılık gösterdiğimiz kamuoyu tarafından zaten biliniyordu. Burdur il başkanımız, Yeşilova ilçe başkanımız, Yeşilova belediye başkanımız ve Salda Gölü’nü Koruma Derneği ile birlikte olay yerine geldik. Burada yetkililerle yaptığımız görüşmeler sonucunda yapılan işlem durduruldu.” dedi.

SİT ALANINA İŞ MAKİNELERİYLE GİRDİLER

Doğaya verilen zarar hakkında şikayetçi olacaklarını belirten Mehmet Göker “Ancak oluşan hasar bir doğa katliamı. Buna neden olanların tespit edilmesi, adalet karşısında cezalandırılması konusunda harekete geçtik. Birinci derecede SİT alanı olan ve özel kanunla korunan bir yere iş makineleriyle girilmiş olması elbette bir yargı süreci gerektirecektir. Avukat arkadaşlarımız şu anda dilekçeyi hazırlıyorlar ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız.” şeklinde konuştu.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA ŞİKAYET

Antalya Kent İzleme Platformu sözcüsü Av. Mustafa Şahin ise Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayetçi olduklarını duyurdu. Mustafa Şahin yaptığı paylaşımda Av. Münip Ermiş ve Av. Tuncay Koç ile birlikte “Başta emri veren, yerine getiren olmak üzere suçun işlenmesine iştirak eden şahısların tespitiyle; İvedi olarak ceza soruşturması başlatılarak, şüphelilerin yakalanmasını ve gözaltına alınmalarını ve haklarında kamu davası açılarak cezalandırılmalarını talep ederiz.” yazılı dilekçeyle başvurduklarını belirtti.

Benzer Yazılar