DOĞA MANŞET SOKAK

Kaş’ı betonlaştırma planı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 25 binlik planla ilgili Kaş’ta bilirkişi heyeti inceleme yaptı. Plan kapsamında Kaş’ın kitlesel turizme açılması sonucu Bodrum gibi beton yığınına döneceği aktarıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 25 binlik planla ilgili Kaş’ta bilirkişi heyeti inceleme yaptı.Büyükşehir Belediyesi ve dernek yetkilileri ile avukatlar heyete itirazlarını ve görüşlerini sundu.


‘PLANIN HİÇ BİR BİLİMSEL AÇIKLAMASI YOK’
Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği avukatı Tuncay Koç bilirkişi heyetine yaptığı açıklamada, planın varsayımlar üzerinde yürütüldüğünü söylerken  “Davanın temeli planlamada nüfus projeksiyonu ile başlıyor. Kaş’ta ne yapılmak isteniyor, şehir ne tarafa büyütülecek, halk ne ile geçiniyor, bunlar planda yok. Kaş merkez için 50- 56 bin kişilik nüfus öngörülüyor. ‘100 binlik planda bu kadar nüfus öngörüyoruz, biz buraya 38 bin 200 nüfus verelim’ deniliyor. Hiçbir bilimsel açıklaması yok” ifadelerine yer verdi.

‘KAŞ’I BİTİRME, BETONLAŞTIRMA PLANIDIR’
Tuncay Koç planla birlikte SİT alanı olan Limanağzı ve Gökseki bölgesi ile Çukurbağ Yarımadası’ndaki bir bölgenin imara açıldığını kaydetti. Kaş’ın akciğeri olan ormanlık alanın imara açıldığına işaret eden Tuncay Koç, ” Kaş’ın doğal yapısı korunarak turizm yapılabilir. Kaş kitlesel turizme açılırsa burası Kuşadası, Bodrum gibi beton yığınına döner. Davayı açarken ‘Kaş’taki sivil toplum kuruluşlarının görüşü alınsın’ dedik. Ancak Antalya Büyükşehir Belediyesi dosyamızda verdiği yanıtta ‘Kaş Belediyesi istedi biz yaptık’ deniliyor. Plan tam anlamıyla çok büyük eksiklikler ve yanlışlarla dolu” dedi.

‘PLAN KAMUOYUNU YANILTMIŞTIR’
Planda verilen objektif olmadığına  dikkat çeken Tuncay Koç,” Kaş’ta 19 tesis ve 1438 yatak kapasitesi var deniliyor. Bu raporun bilimsel açıklaması. Verilen sayılar, belgeli tesis ve yatak sayılarıdır. Kaş Kaymakamlığı’nın internet sitesine bakın, 6 bin yatak var. Çevrenize bir bakın. En az 30 otel ve pansiyon var daracık alanda. Bu da gösteriyor ki plan bilimsel ve objektif verilerden uzak biçimde hazırlanmış ve kamuoyu yanıltılmıştır”  dedi.

‘3-5 KİŞİNİN YARARINA DEĞİL KAŞ’IN GELECEĞİ İÇİN KARAR VERİLSİN’
Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan da planla ilgili bilgilendirme toplantısı yapılmadığını, halkın ve sivil toplum kuruluşlarının bilgilendirmediğini savunurken, “Bu planlar Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı. Kaş’a da askı için gönderildi. Kaş’ta hiç kimse ile konuşulmadı, sorulmadı. Kaş’ta kitle turizmi yok. Burada farklı bir turizm var. Bu plan Kaş’ı betonlaştırma, Kaş’ı bir Bodrum, Marmaris, Kuşadası’na çevirme planı. Bu plana onay verilirse Kaş biter. 3-5 kişinin yararına değil Kaş’ın geleceği için karar verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar