EĞİTİM

Eğitim Sen: Çocuklarımızın Geleceği Risk Altında

Antalya Sokakları – Laikliğin tehdit altında olduğunu belirten Eğitim Sen, siyasal islamın eğitime dayatılmak istenmesine karşı çıktığını yaptığı açıklamada belirtti.

Eğitim Sen Antalya Şubesi başkanı Nurettin Sönmez’in yaptığı açıklamada ”Ayasofya’nın cami olarak kullanıma açılması başta olmak üzere siyasal İslam’ı güçlendirme hedefi ile çeşitli adımlar atılmaktadır. Ayasofya ile beraber hilafet ve Latin alfabesi tartışmalarını ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına dair kamuoyunu ikna etme çabalarını, Mustafa Kemal Atatürk’e ve cumhuriyetin kazanımlarına dönük saldırılar izlemektedir. Tüm yaşananlar siyasi iktidarın geleceğini garanti altına almak için nafile şekilde yeni rejimi inşa etme çabalarından başka bir şey değildir” denildi.

AMAÇLARI İTAAT EDEN NESİL

Açıklamada “Yaşam şeklimiz, bilim, sanat, felsefe, laiklik, hayallerimiz, eşit ve özgür bir gelecek düşümüz dâhil hayatın her alanı tahrip edilmektedir. “Muktedir”,  oluşturmaya çalıştığı korku iklimi ile bizlerin de derin bir sessizliğe ve suskunluğa girmesini beklemektedir. “Egemen” bizi susan, soru sormayan, eleştirmeyen, hakları ve özgürlükleri için mücadele etmeyen, itaat eden milyonlar olarak görmek istemektedir.” şeklinde belirtildi.

GELECEK VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İÇİN

Eğitim Sen, yanyana durmalıyız diye belirterek “Yaratılmaya çalışılan bu karanlık kimsenin umutsuzluğa kapılmasına neden olmamalıdır. Bu toprakların eğitim ve bilim emekçileri olarak her koşulda haklarımız, özgürlüklerimiz, öğrencilerimizin eğitim hakkı ve geleceğimiz için mücadele etmekten vazgeçmedik,  vazgeçmeyeceğiz. Eğitim Sen yaratılmak istenen karanlığa karşı halkımızı yan yana durmaya, birlikte mücadele etmeye çağırıyor.” açıklamasına devam etti.

AYDINLIK YARINLAR İÇİN MÜCADELE

Laikliğe saldırıldığını belirten Nurettin Sönmez “Laikliğin kalan kırıntılarına karşı dozu artan bir şekilde gericileştirme, piyasalaştırma saldırısını sürdüren siyasi iktidara karşı eğitim alanında gereken direnci, mücadeleyi dün olduğu gibi bugün de ısrarla sürdüreceğiz. Biliyoruz ki, laiklik mücadelesi geleceğimizi savunmak demektir. Eğitim yeni rejimin kurucu unsuru olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle, eğitim alanında yürütülecek mücadele de ortak geleceğimiz, aydınlık yarınlar içindir.” dedi.

GELECEĞİMİZ İÇİN AYAĞA KALKMALIYIZ

Eğitim Sen başkanı birlik ve mücadele gerektiğini belirterek “Eğitim Sen olarak bulunduğumuz her yerde eğitim alanının mücadele alanına dönüştürülmesinin bugünün en acil görevi olduğunun farkındayız. Şimdi yapılması gereken yan yana gelmek, sözümüzü ortaklaştırmak ve geleceğimiz için ayağa kalmaktır.” açıklamasını sonlandırdı.

Benzer Yazılar