EĞİTİM

Eğitim Sen: Uzaktan eğitim aracılığıyla gerici propaganda kabul edilemez

Antalya Sokakları – Tüm dünyada ve ülkemizde yayılan koronavirüs salgını önlemleri çerçevesinde okulların tatil edilmesinin ardından, uzaktan eğitim bugün başladı. Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez EBA sisteminin yetersiz olduğunu, uzaktan eğitimin ideolojik propaganda için kullanıldığını belirtti.

Eğitim Sen Antalya Şube başkanı  Nurettin Sönmez tarafından yapılan açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı uzaktan eğitim sistemi hem teknik, hem içerik bakımından fiyasko ile başladı.” denildi.

Uzaktan eğitime erişimin yeterli olmadığını belirten Nurettin Sönmez “Öncelikle öğrencilerin ve öğretmenlerin EBA sistemine ulaşması teknik altyapı eksikliği nedeni ile mümkün olmadı. Zaten yoksulluk içerisinde olan halkın çocuklarının bu yöntemle eğitime kolay ulaşması mümkün değildi.” şeklinde belirtti.

ÖĞRENCİ PSİKOLOJİSİ DİKKATE ALINMADI

Uzaktan eğitim aracılığıyla gerici propaganda yapıldığını dile getiren Nurettin Sönmez “İçerik olarak ise ilk günden gerici bir anlayışı dayattıklarını gördük. Eğitimle ilgili olmayan materyaller kullanılarak gerici bir ideolojinin propagandasının yapıldığı bir içerik karşımıza çıktı. Özellikle öğrencilerimizin psikolojisi dikkate alınmadan Adnan Menderes’in idam animasyonu ile sunulan bir içerik eğitim pedagojisi açısından kabul edilemez.
Buradan anlaşılıyor ki Millî Eğitim Bakanlığının amacı öğrencilerimizin derslerde eksikliklerini gidermek değil, fırsattan yararlanarak ideolojik propaganda yapmaktır. Bu yaklaşımı reddediyoruz.” dedi.

İDEOLOJİK DAYATMA KABUL EDİLEMEZ

İdeolojik dayatmayı kabul edilmeyeceği vurgulanan açıklamada “Sağlık açısından büyük sorunlar yaşadığımız bugünlerde bilimin ne kadar önemli olduğu açık bir şekilde görüldü. Dolayısı ile uzaktan eğitimin içeriğinin bilimden uzak bir şekilde hazırlanması ve sunulması ülkenin geleceğine yapılan en büyük kötülük olur. Eğitim Sen olarak bu tür yaklaşımlara fırsat veremeyeceğimizi, gerekli tepkimizi göstereceğimizi belirtiyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı böyle bir süreçte eğitim ile ilgili çalışmalarını konunun uzmanı bilim insanları ve sendikalar ile birlikte planlamalıdır. Bu süreçte ideolojik dayatma kabul edilemez.” denildi.

Benzer Yazılar