KENT

Toplu taşımaya yolcu sınırlaması

Antalya Sokakları – Koronavirüs önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı yeni genelgeler yayınladı. Genelge kapsamında market ve otobüslere sınırlama getirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede toplu taşıma araçlarının yolcu sayılarına kısıtlama getirileceği belirtilerek “Tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları; araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecek; araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.” denildi.

Antalya Halkevi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada  Antalya’da sefer sayılarının azaltılmasını ve otobüslerin ulaşımdan çekilmesini eleştirerek ““Ayrıca otobüs sayıları, sokakta gezen insan-yolcu sayısı düştüğü için azaltılmıştır. Olaya sadece kar odaklı-maliyet odaklı bakılmıştır. Oysa gelir kayıplarının başka kaynaklardan telafi edilmesi yoluna gidilebilir ve şu kritik zamanlarda bir ay boyunca sübvanse edilebilirdi. Böylesi bir dönemde sıkış tıkış otobüsler yerine yolcuların daha seyrek seyahat etmesi tercih edilmeliydi.” şeklinde belirtmişti.

MARKETLERE DE SINIRLAMA

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada il ve ilçelerdeki büyük, küçük tüm marketlerin 09.00-21.00 saatleri arasında faliyet göstereceği belirtilirken “”Marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içeriden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.” denildi.

Benzer Yazılar