ÇOCUK KADIN MANŞET SOKAK

Kadına şiddet ve çocuk gelinlere karşı ortak mücadele: Mor Makas

Muratpaşa Belediyesi’nin çocuk gelinlere ve kadına karşı şiddetle mücadele etmek için oluşturduğu Al Yazma Grubu, Mor Makas Projesi ile Antalya’daki 600 kadın kuaförü ile işbirliğine giriyor.

Antalya Sokakları- Muratpaşa Belediyesi’nin çocuk gelinlere ve kadına karşı şiddetle mücadele etmek için oluşturduğu Al Yazma Grubu,  Mor Makas Projesi ile Antalya’daki 600 kadın kuaförü ile işbirliğine giriyor.

Mor Makas Projesi’nin lansmanı 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde, Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’de yapıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve eşi Ümran Uysal’ın ev sahipliğindeki tanıtım toplantısına Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir, Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği gönüllüleri, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Muratpaşa Belediyesi Al Yazma Grubu gönülleriyle birlikte kadın kuaförlerinin katıldı.  

mor-makas_

Uysal lansmanda yaptığı konuşmada, projenin amacının karşılıklı bir öğrenme süreci olacağına vurgu yaparak, Mor Makas’ın kuaförlere eğitim verme gibi bir gayesi olmadığını söyledi.

Kadına yönelik şiddetin Türkiye’nin de içinde yer aldığı geniş bir coğrafyada çok derin bir sorun olduğunun dile getiren Uysal,  “Çok katmerli, belalı, sıkıntılı bir konu. Bu nedenle mücadelemizi hep birlikte vereceğiz” dedi.

“SUSMA HAYKIR KADINA ŞİDDETE HAYIR”
Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı Tolgahan Demir, şiddete uğrayan kadının, yaşadığı kendi suçuymuş gibi saklamak gibi bir tepki içine girdiğini belirterek, “Oysa kuaförde doğal ortam içinde paylaşımları daha da kolay olabilmektedir. Bu paylaşımlar sırasında önemli olan kadına doğru yaklaşabilmek asla yönlendirme yapmadan doğru adreste buluşmalarını sağlamaktır” diye konuştu. Demir, bu noktada meslektaşlarının gerekli duyarlılığı en üst düzeyde göstereceğine inandığını belirterek, “’Susma haykır kadına şiddete hayır’ ‘Susma haykır çocuk gelinlere hayır’ duyarlılığımızın karşılık duyması en büyük arzumuzdur” dedi.

mor-makas_-3

ÇOCUK GELİN SAÇI YAPMAYAN KUAFÖRLER VAR
Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Gönüllüsü Nigar Duru, İstanbul’da bir kuaförün camına astığı “Artık çocuk gelin saçı yapmıyoruz” yazısının sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden yüzbinlerce kişiye ulaştığını belirterek, “Bunlar gerçekten güzel örnekler sizler bu kadınlara bu çocuklara yardımcı olduğunuz için ve onlara destek sunacağınıza inanıyorum” dedi.

600 KADIN KUAFÖRÜ İLE İŞBİRLİĞİ GERÇEKLEŞECEK
Konuşmaların ardından Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği adına Fulya Sarvan, rakamlarla Türkiye ve Dünya’da kadına yönelik şiddet ve çocuk gelinler sorununun anlatırken projeyle 2 kişilik ekiplerle Antalya’daki 600 kuaförü gezecek kadına yönelik şiddet ve çocuk gelinler konusunda kuaförleri bilgilendirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Sarvan, eğitimlerin ardından kuaförler, şiddet mağduru ya da küçük yaşta evlenmek zorunda bırakılan kadınlara, ne gibi haklara sahip olduğunu, istemişi durumunda hangi kurumlara nasıl ulaşabileceğini aktaracak.

mor-makas_-5

 

Benzer Yazılar