SOKAK

Suruç katliamında yitirilen 33 Düş Yolcusu Antalya’da anıldı

Antalya Sokakları – Urfa’nın Suruç ilçesinde 5 yıl önce IŞİD’in bombalı saldırısında yitirilen 33 kişi Antalya’da düzenlenen açıklamada anıldı.

Yapılan açıklamada “Bundan tam 5 yıl önce 20 Temmuz 2015’te Suruç’un Amara Kültür Merkezi’nde katil IŞİD çetelerinin canlı bomba saldırısıyla 33 devrimciyi, 33 yoldaşımızı kaybettik. ‘’Ha düştü ha düşecek’’ diye dört gözle beklenirken katil IŞİD çetelerine karşı halkların ve enternasyonalist devrimcilerin tarihi bir direniş ve zaferiyle özgürleşen Kobane’ye, ‘’Beraber Savunduk,Beraber İnşa Edeceğiz’’ diyerek yola çıkan 33 Düş Yolcusu organize biçimde katledildi.” denildi.

Açıklamanın devamında “Bu katliamla hedeflenen halklar arasında kurulan köprünün kendisiydi. Hazımsızlık; bu coğrafyada yaşayan halkların kardeşleşmesineydi. Tahammülsüzlük; Gezi Direnişi’nin çocuklarının Kobaneli çocuklarla buluşmasınaydı. Onların kanla çizdikleri sınırlarına, halklar arasındaki barış ve dayanışma sınırsızlığıyla dayanan 33’ler; devlet eliyle, IŞİD işbirliği ile katledildi.” şeklinde belirtildi.

SURUÇ İÇİN ADALET

Açıklama “Adalet sokakta kazanılır, kazanacağız. Bu topraklarda kalpleri adalet için atan milyonlarız. Bugün adalet talebi; işçiler, emekçiler, kadınlar, LGBTİQ+’lar, gençler, doğa ve hayvanlar için en önemli talep haline gelmişken ‘’Herkes için Adalet’’ sloganını yükseltmeye daha güçlü devam edeceğiz. 5 yıldır kampüslerden, sokaklara ve meydanlara adalet mücadelemizi büyütüyoruz. 33 Düş yolcusunu anmak istediğimiz Suruç Katliamı’nın yıldönümlerinde karşımıza envanterlerinde baskı ve zor araçlarıyla çıkanlar karşılarında kol kola birlik, sıkılı yumruk, kararlılık ve hesap sorma bilincini buldular. Bugün, dünden farklı değil. Katillerden hesap soracağız. Unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Suruç’un hesabını soracağız. Suruç İçin Adalet, Herkes için Adalet!” sözleriyle sonlandırıldı.

Benzer Yazılar