KADIN MANŞET SOKAK

Kadınlar yasağı kırdı, yüzlerce kadın Kale Kapısı’na yürüdü

Antalya Sokakları – Antalya’ da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü, polisin tüm engellemesine rağmen kadınların kararlı duruşuyla gerçekleşti. Üçkapılar’dan Kale Kapısı’na yürüyen kitle, burada basın açıklaması yaptı. 3 buçuk aydır polisinadım attırmadığı Antalya’da 8 Mart’ta yasak kırıldı.

Akşam üstü saatlerinde Üçkapılar önünd toplanan kadınlar, yürüyüşe başlamadan polis engeliyle karşılaştı. Üçkapılar önünde toplanan kadınlara polisin barikat kurması ve ‘yürütmeyeceğiz’ tavrına kitlenin cevabı sloganlarla oldu; “Kadınlara değil, çetelere barikat”. Polisin caddeye çıkan kadınlara anonsa başlaması ve TOMA’nın çalışması da, kitleyi dağıtmadı, kadınlar ” Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz” sloganlarıyla alandaki bekleyişini sürdürdü.  Sonrasında Üçkapılar önünden, tramvay yolu üzerinden coşkulu yürüyüş başladı. Saat Kulesi önüne kadar sürdü.

“Kadın cinayetleri politiktir, trans cinayetleri politiktir”, “Emeğimiz, bedenimizi kimliğimiz bizimdir”, “Gece dışarı çıkarım sana ne, istediğimle gezerim sana ne, 3 çocuk doğurmam sana ne” sloganlarıyla yürüyen kadınlar Saat Kulesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kürtçe ve türkçe okunan basın açıklamasında, kadın emeğine bedenine dönük saldırıların yoğunlaşarak sürdüğü; toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve sosyal adaletsizliğin derinleştiği vurgulandı. Kiralık işçi büroları ile kadın emeğini ucuz iş gücü olarak hedeflendiği, insanlık dışı çalışma koşullarının kadınların ayağına pranga edildiği ifade edildi.

“KADIN CİNAYETLERİNİN ARTMASI TESADÜF DEĞİL”
AçıklamAda şu ifadelere yer verildi; ” AKP hükümetinin ‘ev işçilerine müjde’ diye açıklanan yasasından kölelik çıktı.” ifadelerine yer verildi. “Kadına yönelik şiddete, dayağa, tacize, tecavüze; ailede, iş yerinde, okulda, sokakta göz yummakla da kalmayıp, söylemleriyle teşvik eden kadın düşmanı AKP hükümeti döneminde kadın cinayetlerinin binde bin 400 artması tesadüf   değildir. Yaşam alanlarımız gericilikle ve diyanet fetvaları ile kuşatılmışken toplumda taciz ve tecavüz sıradanlaşıyor”. denildi.

“AKP SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞINDAN VAZGEÇMELİ”
AKP’nin Ortadoğu politikalarından en çok kadınların zarar gördüğü belirtilirken, savaş çığırtkanlığından vazgeçilmesi gerektiği vurgulandı. Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’deki sokağa çıkma yasaklarına da değinilen açıklamada, ” Yürütülen kirli savaş politikalarına derhal son verilmeli, acilen sokağa çıkma yasakları ve ablukalar kaldırılarak çatışmasızlık sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

“Selam olsun mücadeleyi büyüten kadınlara, yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi, yaşasın 8 Mart” ifadeleriyle açıklama sona erdi.

 

Benzer Yazılar