MANŞET SOKAK

Karatepe’de kültür-sanat rüzgarı: ” Amaç birlikte bir yaşam inşa etmek”

Karatepe Mahallesi Kültür Dayanışma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği’nin açtığı yeni bağlama kursu ve birçok etkinlik hakkında Süleyman Kamış ile konuştuk. Süleyman Kamış, gençlere faydalı bir şeyler yapmaktan mutlu olduklarını dile getirdi.

Antalya Sokakları- Karatepe Mahallesi Kültür Dayanışma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Süleyman Kamış ile yeni açılan bağlama kursu ve derneğin diğer etkinlikleri hakkında konuştuk. Dernekte devam eden kursların tek bir amacı olduğunu söyleyen Süleyman Kamış, “Özellikle gençlerimizi faydalı işlere sevk etmek. Kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, varsa uzaklaştırmak ve bunlar vesilesiyle daha örgütlü ve birlikte bir yaşam inşa etmek” dedi.

Süleyman Kamış, kurs açma fikrinin başkan seçildiği zaman aklında olduğunu ancak yeterli altyapıları olmadığı için yapamadıkları dile getirdi. Kursların açılmasıyla ilgili çalışmalar hakkında ise Süleyman Kamış, “Kurslar ile ilgili Halk Eğitim müdürlükleriyle görüşmelerimiz oldu. Çok fazla prosedür ile karşılaştık. Neticede bir mahalle yardımlaşma derneğiyiz. Ne kadar iyi ve örgütlü bir çalışma ekibimiz olsa da aşamadığımız yasal prosedürlerle karşılaştık. Bu noktadan sonra bize yakın, gönüllü eğitim verebilecek insanlarla iletişim kurup, eğitimlerimizi onlar üzerinden götürmeye karar verdik” dedi.

KURSLARA İLGİ YOĞUN
“Mahallemizde 90’lı yıllardan sonra herhangi bir kursun açılmayışı bu gibi faaliyetlere ihtiyacı da arttırmış. Biz bunu gördük. Başlangıcı da mahallemizin geleneklerine uygun eğitimlerle(semah, bağlama) yapmaya özen gösterdik” diyen Süleyman Kamış birçok kişinin bu konuda kendilerine destek verdiğini ifade etti.

16923624_10155539315472080_1723628833_n

Süleyman Kamış yeni açılan bağlama kursuyla ilgili olarak kursa genç katılımın yoğun olduğunu ve çok kısa zamanda büyük bir yol kat tetiklerini dile getirdi. Katılımın yoğun olmasından memnun olan Süleyman Kamış, “Katılım istediğinin yoğun olmasından dolayı sıfırdan bir bağlama sınıfı daha açılması talebini değerlendirip yine dün itibariyle Güzelşah dede eğitmenliğinde bir sınıf daha açtık. Yaş ortalamasının yükseldiği bu sınıfımızın mevcudu 15 kişiyi buldu. Kadınlarımızın da ilgi gösterdiği bu sınıfımızda semah derslerinde göz dolduran bir kadınımız torunu ile birlikte eğitim almaya başladı” dedi.

“EN BÜYÜK PROJE ÇOCUK TİYATROMUZ”
“Başta söylemeyi unutmuşum ama benim için şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz en büyük proje çocuk tiyatromuz. Çocukların derslere koşa koşa gelmelerinden ayrıca çok mutluyuz” ifadelerinde bulunan Süleyman Kamış, çocuk tiyatrosunun amacının çocukları geliştirerek daha ileriye götürmek için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

16880569_10155539320732080_722697294_o
Süleyman Kamış , ”Amacımız kültür-sanat anlamında daha ileriye gitmek. Özellikle gençlerimizi faydalı işlere sevk etmek. Kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, varsa uzaklaştırmak ve bunlar vesilesiyle daha örgütlü ve birlikte bir yaşam inşa etmek” dedi.

Kursların dışında Açıkhava sineması, kısa film gösterimi ve birçok etkinliklerinin olduğunu dile getiren Süleyman Kamış, nisan ayı sonu itibariyle bu etkinliklerine devam edeceklerini söyledi.

da,mt

Benzer Yazılar