DOĞA SOKAK YAŞAM

‘Katliam ihaleleri’ne karşı suç duyurusu; eş zamanlı eylemler yapılacak

Antalya Sokakları – Türkiye’nin birçok ilinde ‘av turizmi’ adı altında çeşitli yaban hayvanlarının avlanması için yapılan ihalelerin iptali için Antalya dahil yarın Türkiye genelinde eylem yapılacak.

Yaban hayvanları pazarlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı bölge müdürlükleri tarafından Türkiye’nin birçok ilinde ‘av turizmi’ adı altında çeşitli yaban hayvanlarının avlanması için açılan ihalelerin büyük kısmı tamamlandı.

İhalelerde yaban hayvanlarına fiyat biçildi, her hayvan için ayrı ayrı ‘av bedeli’ konuldu. Buna göre, 10’ar bin TL’den 15 ayı, 5- 6’şar bin TL’den 143 yaban keçisi, dört çengel boynuzlu dağ keçisi, beş hatalı boynuz selek yaban keçisi avlanmak için pazarlandı.

Birçok ilde de yaban keçisi, yaban koyunu, çengel boynuzlu dağ keçisi, kızıl geyik, ceylan ve melez yaban keçisinin sayısı ise belirtilmedi.

Av sezonunu açtılar

Sinop, Kastamonu, Artvin, Giresun ve Rize’de toplam 15 ayı, Antalya’da 39, Mersin’de 33, Kayseri’de altı, Hatay’da iki, Niğde’de 12, Adana’da 17, Sivas Divriği’de 3, Muğla’da 24, Erzurum ve Erzincan’da 12 yaban keçisi ve dört çengel boynuzlu dağkeçisi avı ihale edildi. İhaleleri kazanan avcılar söz konusu bölgelerde yaban hayvanlarının peşine düştü.

Bu sırada, ihalelerin iptali için Marmara Hayvan Hakları Federasyonu (MARMARAFED) da ‘katliam ihaleleri’ne karşı harekete geçti. Federasyon, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve bağlı bölge müdürlüklerinin ilgili tüm idarecileri şikayet etti.

Dört bir yanda eylem var

Hukuki mücadelenin yanında, yaban hayvanları için eylem kararı da alındı. Hayvan Hakları Konfederasyonu öncülüğünde Türkiye genelinde ‘Av Turizmine Hayır’ eylemleri düzenlenecek.

Buna göre, 13 Haziran Cumartesi günü Tunceli, Zonguldak, Kırklareli, Bursa, İnegöl, Yalova, Edirne, Çankırı, Hatay, Didim, Sakarya, Burdur, Sivas, Adana, Tekirdağ-Çorlu, Denizli, Aksaray, Kars, İzmir, Aydın- Kuşadası, Afyonkarahisar, Trabzon, Artvin, Denizli-Buldan, Sinop ve Antalya’da saat 12.00’de eş zamanlı eylem düzenlenecek.

83 bin imza toplandı

Av ihalelerinin iptali için imza kampanyası platformu ‘change.org’ üzerinden sinema oyuncusu Arzu Yanardağ’ın kardeşi Aslı Yanardağ’ın başlattığı imza kampanyasına ise 83 bine yakın kişi imza atarak destek verdi.

Her imzalayan kişi adına Başbakanlık ve Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bakanlığın ilgili birimlerine mail olarak ‘Av Turizmi katliamdır! İhaleyi durdurun ve katliama son verin’ başlıklı dilekçeler gönderiliyor.

Suç duyurusu neye dayanıyor?

Suç duyurusunda, Bakan Veysel Eroğlu dahil ihaleleri yapan idareci ve görevliler, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (Bern) muhalefetle suçlanıyor.

Ayrıca nesli tükenmekte olan hayvanların yasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı şekilde devlet eliyle avlanması için ihale düzenlenmesi de suç unsuru gösterildi.

Bölgelere göre, yaban keçisi, ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi ve hatalı boynuz selek yaban keçisi avlanması, ihale edilerek, korunması gereken yaban hayvanlarının, para karşılığı avlanmalarına izin verildiği belirten suç duyurusunda, yaban hayvanlarının katline devlet eliyle alenen göz yumulduğuna dikkat çekiliyor.

Günümüzde nesli hızla tükenen yaban hayvanlarının, zaten kaçak avcılar tarafından katledildiği hatırlatılan suç duyurusunda, “Bir de bu duruma devlet eliyle çanak tutulması kabul edilebilir değildir. Avlanma izni verilen hayvanlar arasında korumakla yükümlü olduğumuz boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi türler de var” denildi.

Bilimsel hiçbir veri olmadan, tahmini rakamlarla, ayrıca gözle görülmeden envanter hesapları yapıldığına da dikkat çekilen dilekçede, uluslararası literatürlerde dahi ayı, dağ keçisi, çengel boynuzlu keçi, yaban keçisinin nesli tükenmekte olan türlerden sayıldığı belirtildi.

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar