KENT

Zeytinköy’de karantina altındaki halk mağdur

Antalya Sokakları Özel – Antalya Zeytinköy’de karantina uygulaması altındaki halk, ekmekten çocuk bezine temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmakta zorluk çekiyor.

Antalya’nın merkez ilçesi Muratpaşa’da, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 14 Mayıs’ta karantina altına alınan Yeşildere mahallesinin tamamı (Zeytinköy), Kızıarık ve Gebizli mahallelerinin bazı kısımlarında halk mağdur durumda.

Bölgede karantina uygulanması kararı, cezaevinden çıkan ve koronavirüs taşıyıcısı olan bir kişinin düzenlediği nişana yüzlerce kişinin katılmasının ardından bölgede pozitif vakalar görülmesi üzerine alındı.

Yeşildere Mahallesi’nde yaşayanlar şu ana kadar yaklaşık 75 kişinin Covid 19 şüphelisi olduğunu, yoğun bakıma alınanlar olduğunu ileri sürüyor.

EKMEK VE MARKETLERE ULAŞIM SORUNU

Karantina bölgesinde yaşayanlardan Yeşildere(Zeytinköy) eski muhtarı Kemal Genbeş, mahallelerde bakkal ve marketlerin açık ama yetersiz olduğunu, ekmek ve çocuk bezi gibi temel ihtiyaç maddelerine bile ulaşamadıklarını belirtiyor. Yaklaşık altı bin kişinin yaşadığı mahalleye belediyelerden ve vefa grubundan şu ana kadar herhangi bir yardımın gelmediğini söylüyor.
Gebizli mahallesindeki İpek sitesine Muratpaşa Belediyesi tarafından yemek ve gıda maddesi dağıtıldığı gelen bilgiler arasında.

EKONOMİK SORUNLAR ÖNDE

Altı bin kişinin yaşadığı Yeşildere Mahallesi’nde (Zeytinköy) yüzlerce kişi sigortasız, kayıtsız gündelik işlerde ve seralarda çalışıyor. Karantina nedeniyle işlerine gidemeyen bu vatandaşların ekonomik olarak da zor duruma düştüğü belirtildi.

Benzer Yazılar