KADIN MANŞET SOKAK

“Kurumlarda yüzde 50 kadın temsiliyeti olsun”

Balıkesir Edremit’te 9-10-11 Mart’ta yapılan Alevi Program Taslak Çalıştay’ını değerlendiren Antalya Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Gülçin Akça, Alevi çalıştayının güzel bir çalışma oluğunu belirtti. Akça, Alevi örgütlerinde yüzde 50 kadın temsiliyetinin olması yönünde çağrı yapıldığını ve eş başkanlık fikride geliştirdiklerini söyledi.

Antalya –  Balıkesir Edremit’te yapılan üç günlük Alevi Program Taslak Çalıştayı’nı Antalya Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Gülçin Akça PİRHA’ya değerlendirdi.

“KARAR AŞAMASINDA KADINLAR GİTTİKÇE AZALIYOR”
Alevi inancında kadın erkeğin bir olarak yani can olarak algılandığını söyleyen Akça, Alevi örgütlerinde kadınların ötelendiğini, ikinci plana atıldığını söyledi.

Akça, kadınların sadece lokma pişiren, etkinliklerde bilet dağıtan tabanda çok fedakarca mücadele veren kimlikler olduğunu ancak karar aşamasında piramidin üst katlarına çıkınca, gittikçe sayıları azalan kimlikler olduğunu kaydetti.

Alevi çalıştayında özellikle bu konulara vurgu yaptıklarını söyleyen Gülçin Akça, kurumlarda yüzde 50 kadın temsiliyetinin olması konusunda çağrıda bulunarak eş başkanlık fikri de geliştirdiklerini belirtti.

“ÇALIŞTAYDA GÜZEL BİR ENERJİ YAKALANDI”
Alevilik inancında hizmetlerde kadın yetiştirici olarak var olduklarını ancak hizmetin hareket halinde ötekilendiklerini söyleyen Akça, sözlerine şöyle devam etti:

“Postta pirlerimiz varken, ana bacılarımız posta oturtulmuyorlar. Bu konuda onların hem yetiştirilmesini, postta yer almalarını, o makamlarda kadınlarımızı görmek istiyoruz. O Kadıncık Ana’nın hizmetini ona verilen değerin artık biraz daha ikinci plana atıldığını düşünüyoruz ve biz oralarda varız, var olmak istiyoruz.

Alevi Program Taslak Çalıştayı’nın değerli bir çalışma olduğunu söyleyen Gülçin Akça, “Ben çok heyecanlıyım, çok mutluyum. Çok güzel bir enerji yakalandı. Uzun zamandır bu enerjiye ihtiyaç vardı. Umarım sönümlenmez, bunun arkası gelir. Türkiye’de Alevi camiasında buna ihtiyaç vardı. Her kesimden çok güzel insanlar biraraya geldiler. Umarım ardı gelir” şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar