KADIN

Kadınları yağmur durduramadı: İstismarın affı olmaz!

Antalya Sokakları – Tüm Türkiye’de eş zamanlı planlanan ve Antalya’da Kadın Platformu çağrısıyla gerçekleşen ‘İstismar’ın Affı Olmaz’ eylemi Antalya’daki yoğun yağmur yağışına rağmen yapıldı.

Antalya Kadın Platformu çağırısıyla gerçekleşen açıklama için kadınlar şemsiyeleriyle Attalos Meydanı’nda toplandı. ‘Çocuk İstismarını Yargı Paketi ile Meşrulaştırılamazsınız’ pankartı açan kadınlar “Susma haykır, istismara hayır”, “İstismarı aklama yargıla” sloganları attı.

Kadın Platformu adına açıklaması okuyan Dilek Eldeniz “İktidarın, küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırladığıyla ilgili haberler bir süredir basına yansımaktadır.  Son çıkan haberlere göre AKP tarafından 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte. AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. ” dedi.

EVLİLİK YAŞI HER KOŞULDA 18’E ÇIKARTILMALIDIR

Açıklamanın devamında “Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoritelerin cezalandırılması, Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağının açıkça belirtilmesi, erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmesi, evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması  ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir.” denildi.

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Açıklama “Tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırıyoruz!” şeklinde sonlandırıldı.

 

Benzer Yazılar