GENÇLİK LGBTİ LİSE MANŞET SOKAK

Liseliler ayrımcılığa maruz kalan LGBTİ öğrenci için sokağa çıktı

Eşcinsel olması nedeni ile polise şikayet edilen ve okulundan gönderilmeye çalışılan öğrenci için Liseli Genç Umut Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Yaşananlara tepki gösteren liseliler “Karanlığa karşı hayatın tüm renkleriyle sokaktayız” dedi.

Antalya Sokakları –  Antalya’da liseliler eşcinsel olduğu için polise şikayet edildiği ve okulundan zorla nakil ettirilmeye çalışıldığı iddia edilen öğrenci için Attalos Meydanında toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Liseli Genç Umut’un çağrısıyla yapılan eyleme Devlis, Devlis koordinasyonu ve Halk Lis de destek verdi. Yapılan açıklamada baskılara karşı liselilerin sözünü söyleyeceği vurgulanırken, yıldırma politikalarının hayatın her alanında olduğu dile getirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;”Kendi normları dışında kalan herkesi kendine benzetmeye çalışan bu zihniyetin karşısında duruyoruz. Arkadaşlarımız liselerimizde her gün karşılaştığımız AKP’nin ve Tayyip Erdoğan’ın 14 yıldır ürettiği gerici politikalara rağmen sokaklarda aşklarını yaşadılar, emeklerinin sömürülmesine izin vermediler, yeri geldi örgütleniyorlar, yeri geldi dağılıyoruz dediler. İşte şimdide arkada durma değil yan yana mücadele etme vakti”.

“HANDE KADER’İ KATLEDEN ZİHNİYET OKULLARDA”
“Bugün Hande Kader’i katleden, Eylül Cansın’ı intihara sürükleyen, Ayşegül Terzi’yi tekmeleyen zihniyet okullarımızda boy gösteriyor” denilirken,  bunun en  son örneklerinden birinin  ayrımcılığa maruz bırakılan Deniz olduğu belirtildi. Deniz’in ; okul idaresi tarafından eşcinsel olduğu gerekçesiyle okulundan uzaklaştırılmak istendiği, sistematik bir tacize maruz bırakıldığı, polis zoru ile okulundan uzaklaştırılmak istenildiği ifade edildi.

BİR ÇOK ÖĞRENCİ ÖĞRENCİ UZAKLAŞTIRILIYOR

“Bir çok arkadaşımız, onlar gibi olmadıkları gerekçe gösterilerek okullarımızdan, sınıflarımızdan uzaklaştırılıyor. Deniz’in uğradığı bu gerici ve yobaz saldırı arkadaşlarımıza her gün uygulanıyor. Bizler ise artık susmuyoruz, sesimizi kısmıyoruz, hatta haddimizi aşıyoruz, sokaklara çıkıyoruz, haykırıyoruz! Sizler LGBTİ bireylerini yok edemeyeceksiniz. Bizler, düşüncelerimizi, mücadelemizi sırt çantalarımıza koyup okul yollarına çıkıyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından yaşadığı süreci anlatan Deniz ise şu ifadelere yer verdi: “Bizler, eşit, bilimsel, özgür bir eğitim istiyoruz. Homofobik ve gerici bir eğitim değil. İnsanlar ne kadar bunun kabullenmek istemeseler de, işte, mecliste, sokakta, her yerdeyiz. LGBTİ bireyleri vardır, varız. Susmayacağız”

 

Benzer Yazılar