MANŞET SOKAK

Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler Antalya’da anıldı

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri 2 Temmuz’da Sivas Madımak Oteli’nde katledilen aydınları anmak için Attalos Meydanı’ndaydı. Basın açıklamasında “Gelin hep birlikte 2 Temmuz’da tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, demokrasiyi ve halkların kardeşliğini savunarak katliamda yitirdiğimiz canları analım” denildi.

Antalya Sokakları- Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri 2 Temmuz’da Madımak Oteli’den yaşanan katliamı protesto etme ve katledilen 33 aydını anmak için Attalos Meydanı’nda bir araya geldi.

Basın açıklamasını Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyesi Gürbüz Deniz yaptı. Gürbüz Deniz açıklamaya 26 yıl önce gerçekleşen 33 kişinin hayatını kaybettiği katliamına zemin hazırlayan ve teşvik eden söylemlere dikkat çekti. Gürbüz Deniz otelin önünde bulunan askerlerin ve polisin gerici saldırgan güruha müdahale etmediğinin de altını çizdi.

Açıklamada “Açıkça görüldüğü gibi Sivas Madımak Oteli Katliamı egemenlerin askeriyle, polisiyle, yargısıyla, belediyesiyle, medyasıyla, hükumetiyle organize ettiği ve ortaçağ artığı gerici katillerin tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliamdı” ifadelerine yer verildi.

Gürbüz Deniz, katliamdan sonra gerici saldırgan güruh içinden yalnızca küçük bir gruba dava açıldığı ve uzun süren yargılamalar sonrasında sanıkların birçoğunun hiç ceza almadığı ve bazılarına da küçük cezalar verilerek dosyanın kapatıldığını hatırlatarak adalet çağrısında bulundu.

“KENDİ ÖZÜNÜ SİVAS KATLİAMIN’NDA BULAN AKP BASKI VE TEHDİTLERE DEVAM EDİYOR”
AKP hükumetinin Sivas Katliamı’nda beslenerek baskı ve tehditlerine devam ettiğinin altını çizen Gürbüz Deniz, 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte uygulanan hukuksuz kararlara, 10 Ekim Katliamı’na, Cizre, Sur ve birçok yerde sivillerin öldürülmesine, ilerici-demokrat yurttaşlara yönelik baskılara dikkat çekti.

“SİVAS’I UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ!”
Gürbüz Deniz’in “Gelin hep birlikte 2 Temmuz’da tek adam rejimine, faşizme, ırkçılığa, gericiliğe ve baskı politikalarına karşı laikliği, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, barışı, demokrasiyi ve halkların kardeşliğini savunarak katliamda yitirdiğimiz canları analım” sözleriyle açıklamasını sonlandırmasının ardından yitirilen 33 aydın için saygı duruşunda bulunuldu.

 

 

Benzer Yazılar