DOĞA MANŞET SOKAK

Manavgatlılardan arazi eylemi: “Milli parkı istemiyoruz”

Tapulu arazileri milli park alanına dahil edilen, bir de üstüne onbinlerce lira ceza kesilen Manavgatlılar tepkilerini eyleme döktü.

Antalya-Antalya’nın her yıl bir milyondan fazla turistin rafting yapmak için gittiği Manavgat ilçesinde Köprülü Kanyon’un yanı başındaki Beşkonak, Bozyaka, Karabük, Altınyaka, Karadağ, Çay ve Burmahan mahallelerinde oturanlar Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nün hedefi oldu.

Müdürlük yetkilileri bölge halkının tarlalarına 400 TL’den 10 bin TL’ye, işyerlerine evlerine 10 bin TL’den 80 TL’ye, işyerlerine ise 110 bin TL’den 490 bin TL’ye kadar değişen miktarlarda ceza kesti. Cezalar aralık ayında tebliğ edildi.

Manavgat köylüleri ise cezalara karşı eyleme geçti. Manavgatlılar adına basın açıklamasını okuyan Hasan Ali Toşur, arazilerin kendilerine dedelerinden miras kaldığını, bu alanları torunlarına da aynı biçimde bırakacaklarını ancak devletin kendilerine engel olmaya çalıştığını söyledi.

Basın açıklamasını yaptıktan sonra Beşkonak rafting merkezine giden yolu kapatan Manavgatlılar, sloganlarla mahalle sınırındaki demir köprüye kadar yürüdü. Köprüde oturma eylemi yapmak isteyen köylüleri jandarma ikna eti.

“TAPULU ARAZİMİZDE HİÇBİR ŞEY YAPAMAZ, NEFES ALAMAZ HALE GELDİK”
Manavgatlılardan Mehmet Aydın, Köprülü Kanyon’un milli park ilan edildiğinde daha küçük bir alan olduğunu, zamanla genişletildiğini ve 8 bini kendi topraklarında olmak üzere 38 bin hektarlık bir alana genişlediğini aktardı. Milli park nedeniyle tapulu arazilerinde hiçbir şey yapamadıklarını söyleyen Mehmet Aydın, Buradan göç başladı. Gençler ev yapamaz oldu. Biz yetkililerden sorunlarımıza çare bulunmasını istiyoruz. Kemer’de, Saklıkent’te, Beyşehir’de olduğu gibi burada da sürekelerimiz ve evlerimizin olduğu yerden milli parkın kalkmasını istiyoruz” dedi.

Beşkonak Mahallesi sakini Ali Tombul, bir köy tarihinin mezarlıklardan anlaşılabileceğini, kendi köylerinin tarihinin Osmanlı’ya uzandığını da böyle görebileceklerini ifade ederken, Bu memleketin içinde, evin içinde milli park olur mu? Olmaz, biz bunu istemiyoruz. 30 milyar, 50 milyar, 60 milyar hesapsız ceza geldi. Sit alanına girmişim diye bana da geldi diye tepki gösterdi.

Bir başka Beşkonaklı Muharrem Kılınç da bahçesine ektiği patlıcan için 401 TL ceza kesildiğini dile getirdi, “20 metrekare yere patlıcan ekemiyoruz. Ev yapamıyoruz. Odun getiremiyoruz. Nefes almamız gerçekten artık zor diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar