KENT LGBTİ MANŞET

Kaleiçi’nde UpShot adlı mekanda homofobik saldırı

8 Mart akşamı Kaleiçi’nde, UpShot isimli gece kulübüne eğlenmeye giden bir grup, homofobik saldırıya maruz bırakıldı.

Antalya- 8 Mart akşamı feminist gece yürüyüşünden sonra yaklaşık on beş kişilik bir grup Kaleiçi’nde, UpShot isimli gece kulübüne eğlenmeye gitti. Kulübe giden grup bir süre sonra bir arkadaşlarının mekana alınmadığını fark etti. Gruptan bazı kişiler mekan görevlilerine bu durumun sebebini sorduklarında “Size açıklama yapmak zorunda değiliz” yanıtını aldı. Mekan görevlileri açıklama talebi ısrarı üzerine gruba hakaretler yağdırdı, darp girişiminde bulundu.

Olayın yaşandığı gece grupta olan M.Y. Sendika.org’a yaşananları şu şekilde aktardı: ”8 Mart akşamı feminist gece yürüyüşünden sonra yaklaşık on beş kişilik bir grup olarak Antalya Kaleiçi’nde, UpShot isimli gece kulübüne eğlenmek üzere gittik. Mekana girişimizden kısa süre sonra farkettik ki bazı kadın arkadaşlarımız içeri alınmamışlar. Nedenini sorduğumuzda ‘Size herhangi bir açıklama yapmak zorunda değiliz’ cevabını aldık. Açıklama talep etmeye devam ettiğimizde de tehditlere, darp girişimlerine maruz kaldık. İletişim kurmaya, olayı büyütmemeye çabaladıkça ‘Size vuran vurmuş zaten’, ‘gevşekler’ gibi birçok hakaret devam etti. Bunlarla birlikte fiziksel şiddete meyillenmeleriyle mekandan uzaklaşmaya zorlandık.”

SUSMAYACAĞIZ!
Kaleiçi’nde daha önce de buna benzer cinsiyetçi olayların yaşandığına vurgu yapan M.Y., ”Bütün olanların ardından anladık ki bir kadın arkadaşımız yeterince feminen bulunmadığı gerekçesiyle mekana alınmamıştı. Daha önceden de transeksüel, eşcinsel ve düzcinsel çoğu arkadaşın aynı durumları yaşadığını öğrendik. Antalya Kaleiçi gibi eğlence mekanlarının yoğun olduğu bir yerde bu ve buna benzer cinsiyetçi daha birçok olayın yaşandığına tanıklık ettik ve artık ses çıkarmamız gerektiğini düşünüyoruz. Kimliğinden bağımsız olarak hepimizin her gün, her yerde farklı şekillerde maruz kaldığı tacizler ve şiddet karşısında artık susmak istemiyoruz. Kadın/erkek, LGBTİ+ ve yaşam hakkı olan bütün canlılar için güvenli alanlar kazanana kadar susmayacağız.”

Kaynak: Sendika.org

Benzer Yazılar