KADIN MANŞET SOKAK

Antalya’da 8 Mart Eylemleri

Dünya Kadınlar Günü Antalya’da 8-9 Mart günleri yapılan basın açıklaması ve yürüyüşlerle kutlandı.

Antalya Sokakları- Dünya Kadınlar Günü Antalya’da 8-9 Mart günleri yapılan basın açıklaması ve yürüyüşlerle kutlandı. Antalya’da feministler 8 mart günü Üç Kapılar’da Feminist Gece Yürüyüşü yapmak üzere toplandı. Polisin alanı abluka altına alarak yürüyüşe izin vermemesi üzerine kadınlar, slogan, şarkı ve halaylarla alanı dakikalarca tuttu. “Kadın, yaşam, özgürlük” , “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” , “Yaşasın feminist mücadelemiz” sloganları eşliğinde devam eden eylem basın açıklaması sonrası çekilen halaylarla son buldu.

9 Mart günü ise Antalya Kadın Platformu çağrısıyla Aydın Kanza Parkı’nda toplanan kadınlar Cumhuriyet Meydanı’na kadar kortejler halinde, sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması sonrası kadınlar Öykü Arin’in annesi Eylem Şen Yazıcı’nın mesajını okuyarak kök hücre bağışı çağrısı yaptı.

Açıklamaları sonrası Zakkum Ödülleri töreni düzenleyerek “En cinsiyetçi” ödüllerini verdi. En cinsiyetçi rektör Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, en cinsiyetçi okul müdürü Ankara-Sincan Akşemsettin İlkokulu Müdürü, en cinsiyetçi akademisyen Osman Atalay, en cinsiyetçi kurum Diyanet, en cinsiyetçi gazete Yeni Akit, en cinsiyetçi TV Habertürk, en cinsiyetçi dizi Sen Anlat Karadeniz, en cinsiyetçi film Hep Yek 1,2,3, en cinsiyetçi tiyatrocu Talat Bulut ve Rasim Öztekin, en homofobik kurum Antalya Barosu, en cinsiyetçi belediye Çanakkale Kepez Belediyesi seçildi.

Benzer Yazılar