KADIN MANŞET SOKAK YAŞAM

“Minire İnal kazandığında tüm ev işçisi kadınlar kazanacak”

Antalya Sokakları- Ev işçisi olarak sigortasız geçen yılları için mücadele eden Minire İnal’ın hizmet tespit davasının yedicisi bugün görüldü. 2009 yılında temizlik yapmak için gittiği evde ağır bir kaza geçiren Minire İnal’ın hizmet tespit davasına Antalya Kadın Platformu’ndan kadınlar destek oldu.

Minire İnal’ın hizmet tespit davasının yedinci duruşması Antalya Adliyesi’nde gerçekleşti. Duruşma çıkısı polis engeline rağmen Minire İnal’a destek vermek için “Gündelikçi değil, ev işçisiyiz” diyerek Antalya Kadın Platformu adliyenin önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

HAKİM: BİR EV İŞÇİSİNİ 5 AVUKAT MI SAVUNACAK?
Duruşma sonunda, Antalya Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Eda Gözüdeymez, Minire İnal’ın gündelik temizliğe gittiği evin camlarını silerken 8 metre yükseklikten yere düştüğünü, iç kanama geçirip kaburgalarının kırıldığını kaydetti. Ev işinde sigortasız çalışan İnal’ın hastane masraflarını 15 gün sonra ev sahibinin ödeyerek taburcu ettirdiğini, ancak geçirdiği iç kanamanın akciğerinde su toplamaya neden olduğunu söyleyen Gözüdeymez, “Bunun üzerine İnal tekrar hastaneye yatırıldı ve bir dizi ameliyat geçirdi. Bu defa masrafları, yeşil kart çıkartılarak ödendi” dedi. Minire İnal’ı davasında yalnız bırakmayacaklarını söyleyen Gözüdeymez, hep birlikte direnmeye devam edeceklerini söyledi.

ev işçisi 2Daha önceki duruşmada hakimin, “Bir ev işçisni 5 avukat mı savunacak” dediğini hatırlatan Gözüdeymez, hakimin sözlerinin ev işçilerinin yaşam hakkının değersiz görüldüğünün en büyük kanıtı olduğunu vurguladı. Gözüdeymez, “Ev işçilerinin açtığı her hizmet tespit davasının aynı zamanda görünmeyen emeğimizin görünür olma mücadelesidir.Çünkü biliyoruz ki Minire İnal kazandığında bütün ev işçileri kazanmış olacak” dedi.

“AKP KADINLARA GÜVENCESİZLİK DAYATIYOR”
AKP’nin, kadınlara güvencesizliği dayattığını, kiralık işçi büroları aracılığıyla da bunu resmileştirdiğine dikkat çekilerek, “Güvencesizlik ekonomisi yaratılarak kadın emeği sömürüsü tamamen gizli hale getirilmeye çalışılıyor. Görünmeyen emek bir de güvencesiz ve kayıt dışı çalışmayla birleştirildiğinde kadın için ölüm sıradan hale geliyor. En son Başakşehir’de çalıştığı evin beşinci katından düşerek hayatını kaybeden ev işçisinin kimliği gizlenerek iş cinayeti örtbas edilmek istendi. Biz kadınlar bu iş cinayetinin sorumluları ceza alana kadar bu işin peşindeyiz” ifadelerine yer verildi.

Benzer Yazılar