DOĞA KENT MANŞET SOKAK YAŞAM

Boğaçayı Projesi, kente büyük zarar verecek

Antalya- Antalya’nın gözde projesi olarak nitelendirilen fakat, doğa tahribatı ve taşkın riskine yol açacak olan Boğacayı Projesi’nin zararları hakkında İMO eski başkanı Cem Oğuz açıklamalarda bulundu.

İMO eski başkanı Cem Oğuz Boğaçayı Projesinin Antalya için maddi ve manevi zararları hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Oğuz Boğaçayı projesinin kente getirisinin ne olduğu hakkında incelemeler yapılması gerektiğini kaybetti. Kentte sadece güzellik getireceği için yapılmasını doğru bulmadığını söyleyerek, “Kente ne getireceğine baktığımız zaman güzellik deniliyor ama bu güzellik kime yarayacak. O projedeki yat sahiplerine ve villa sahiplerine yarayacak. Kente büyük zararı olacak. Konyaaltı sahili kıyılarını kaybetmek üzereyiz” dedi.

RANT UĞRUNA KAMU ALANLARI YOK EDİLİYOR
Projenin rant için yapıldığını ve proje yüzünden gerçekleşebilecek taşkınlar için 1.6 milyar dolar harcanacağını ifade etti. Antalya’nın cebinden çıkacak bu kadar paranın gerekli olmadığını 1.6 milyar dolara Antalya’ya birçok başka proje yapılabileceğine vurgu yaptı. Oğuz aynı zamanda kamuya ait alanların yok edildiğini “Dışarıya ve içeriye marina yapmışsınız, etrafına da son derece lüks villalar yapmışsınız, ama burada kamuya ait alan yok. Antalyalı nereye girecekler burada” dile getirdi.

TAŞKIN VE EREZYON RİSKİ VAR
Önemli üniversitelerden gelen kıyı limanı mühendisliği konusunda uzman olan profesörler projenin doğanın dengesini bozacağını belirterek karşı çıktılar dedi Oğuz, “Hocalarımızın proje konusunda ciddi eleştirileri var. Projede 1 buçuk km’lik dış marinaya gerek olmadığı, bunun yüz binlerce insanın denize girdiği Konyaaltı kıyısını kapattığını söylediler. Bunun kıyı erozyonunu da tetiklediğini vurguladılar. Şuan yaptığımız hesaplarla 7.4 kilometrelik Konyaaltı kıyısında kumulları kaybetme riskimiz var. Taşkın hesaplarının ciddi anlamda gözden geçirilmesini istediler. Çünkü veriler biraz varsayımlarla yapılmış” şeklinde konuştu.

Benzer Yazılar