GENÇLİK MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

Öğrencilerden ihraç edilen Barış Akademisyenlerine destek

Akdeniz Üniversitesi Tıp Öğrenci Kolu ihraç edilen Barış Akademisyenleri için basın açıklaması düzenledi.

Antalya Sokakları- Akdeniz Üniversitesi Tıp Öğrenci Kolu (TÖK) ihraç edilen Barış Akademisyenleri için tıp fakültesinde basın açıklaması düzenledi.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan 8’i Akdeniz Üniversitesi’nden olan 1128 Barış Akademisyeni için TÖK tıp fakütesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın metnini Okuyan Günde Keçer, hocaların KHK’larla okuldan “hukuka aykırı” şekilde okuldan uzaklaştırılmasına karşı bir araya geldiklerini belirterek, “Kendi kişisel rantları uğruna barış düşmanlığı yapanlar tarafından hocalarımızın bizlerden, bilim uğruna hayatlarını adadıkları üniversitelerimizden koparılmalarına göz yummayacağız” dedi.

“GASP EDİLEN HAKLARI İÇİN HOCALARIMIZIN YANINDAYIZ”
Hocaların eleştiri hakkının gasp edildiğine vurgu yapan Günce Keçer, “Hayatlarını insanlığa katkıda bulunmak için harcamış insanların; gençliklerini, gecelerini ve gündüzlerini feda eden hocalarımızın toplum sağlığını en yıkıcı şekilde yıpratan savaş dediğimiz hastalığa karşı durmalarının sonucunda; eleştiriye tahammülü olmayanlar tarafından haklarından alıkonulmalarındaki hukuksuzluğu görüyoruz ve gasp edilen hakları için onların yanında olduğumuzu haykırıyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Bizler Tıp fakültesi öğrencileri olarak sağlığın sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik hali olduğunu haykırıyoruz” ifadelerinde bulunan Günce Keçer, “İnsanların katledildiği, sürgün edildiği, sokağa çıkmalarının kısıtlandığı, haklarının ihlal edildiği, maddi ve manevi olarak zarar gördüğü suçlar işleniyorsa hekimler, akademisyenler, ve elbette biz hekim adayları ‘bu suça ortak olmayacağız’ ” dedi.

15368830_1805587776380379_339347759_oÖĞRENCİLER HOCALARI İÇİN TALEPLERİNİ YİNELEDİ
Toplumsal olayların akademinin ilgisi dahilinde olduğunu ve savaşa karşı gösterilen tutumun uzaklaştırmalara gerekçe olamayacağını söyleyen Günce Keçer, hocaların okula geri dönmesini, maddi ve manevi kayıplarının tazmin edilmesini talep etti. Basın açıklaması “Hocalarımız yalnız değildir” , “Hocalar gelecek, eğitim sürecek” sloganlarıyla sona erdi

şk-ya

 

Benzer Yazılar