DOĞA MANŞET SOKAK

Ormancılar Derneği: “Kumluca ve Adrasan’da söylenenden 3 kat fazla alan yandı”

Türkiye Ormancılar Derneği, Kumluca ve Adrasan’da verilen rakamların üç katı büyüklüğünde bir alanın yok olduğunu dile getirdi.

Antalya- Türkiye’nin en önemli tatil noktalarından Adrasan ve Olimpos’a giden dağ yolunda çıkan yargın 20 saat sonra kontrol altına alınabilmişti. Kumluca’da 350, Adrasan’da ise 150 hektar ormanlık alan yok olduğu açıklanmıştı.

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, açıklana rakamın üç katı büyüklüğünde bir alanın yandığını vurgulayarak,20 yıl önce orman yangınlarıyla ilgili basılan kitapta belirtilen kuralların uygulanmadığını da söyledi.a1-14

Yangın bölgesinde ateşten etkilenmeyen yön levhaları olmadığını, bölgeyi bilmeyen ekiplerin yangına müdahale
ettiğini, personelin üç gün aralıksız görev yaptığını belirten Neyişçi, “Yanan alanlarla ilgili verilen bilgiler yanlış. Kumluca yangını 350 hektar değil, en az 1000-1200 hektar. Adrasan yangını 150 hektar değil, en az 450-500 hektar. Bu mühendislik toleransının çok üzerinde bir sapma. Orman ve Su İşleri bakanı yanlış bilgilendirildi” dedi.

KÖYLÜLER UYARMIŞ

Antalya’nın eski Orman Bölge müdürü Gürel Şirin ise yangına sera atıklarının yakılmasının değil, orman içinde ahşap direkler kullanılarak dağıtılan enerji hatlarından kaynaklanan kısa devrenin neden olduğunu düşündüklerini söyledi.

Şirin, bir rüzgarda kolaylıkla devrilebilen ve yangına neden olabilecek ahşap direklerin değiştirilmesi için köylülerin yetkililere başvuruda bulunduklarını da hatırlattı.

Kaynak: Diken

 

Benzer Yazılar