G20 POLİTİKA SOKAK

Paris Katliamının ardından Hollande’in G20 kararı

Cumhurbaşkanı François Hollande’ın, Paris’teki saldırıların ardından Antalya’daki G20 toplantısına ilişkin programını iptal etti.

Saldırının arkasından basın toplantısı düzenleyen Hollande, “Çok sayıda ölü ve yaralı var. Birkaç dakika sonra bakanlar toplantısı başlayacak. Kimin terörist kimin suçlu olduğunu öğreneceğiz. Tabi ki kurbanları yaralıları düşünüyorum. Herkese barış çağrısında bulunuyorum. Teröre karşı Fransa birlik içinde olmalı. Şu anda bizi korkutmayı başardılar ama bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Paris’teki saldırılar sebebiyle, Antalya’daki G20 toplantısına katılmayacak.

NE OLMUŞTU?

Fransa’nın Başkenti Paris İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en kanlı günü yaşadı. 7 ayrı noktada gerçekleştirilen saldırılarda 150’den fazla kişi hayatını kaybetti.

2. Dünya Savaşı’nda sonra ilk defa ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi. Ülkede bütün sınırlar kapatıldı. Ordu güvenlik için Paris’e indi. Fransız hükümeti halkın evden çıkmaması çağrısında bulundu. Okullar ve üniversiteler tatil edildi.

Paris’teki en kanlı saldırı ‘Bataclan’ konser salonunda gerçekleşti. The Eagles Death Metal’in saat 19.30’da başlayan  konserinin olduğu salonda yüzlerce kişi rehin alındı.Fransız medyasına göre konser salonunda bulunan teröristlerin üzerinde bomba olduğu ve rehinelerin birer birer öldürüldükleri öğrenildi. Polis Konser salonuna operasyon düzenledi. İki terörist öldürüldü.Ortalık kan gölüne döndü. Salonda 100 kişinin öldüğü bildirildi. Teröristin, “Ben IŞİD’im diye bağırdığı açıklandı.

Benzer Yazılar