DOĞA SOKAK

Phaselis’te tarihi iskelet

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde Rixos Oteller zincirine tahsis edilen ve mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı etkileşim sahasında yapılan kazı çalışmalarında, tarihi yapı kalıntılarıyla, insan iskeletleri bulundu.
otel-tahsisi-yapilan-phaseliste-tarihi-yapi-ve-insan-iskeleti-bulundu-504066

Turizmci Fettah Tamince’ye ait Rixos zincirinin en özgün halkası olarak projelendirilen ‘Dream of Phaselis’ için Antalya’da her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Milli Parkı etkileşim sahası içinde 180 dönüm alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tahsis edildi. Antalya Valiliği de antik kent ve milli park sınırları içindeki proje için ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararı verdi.
Aralarında Kemer Esnafı ve Turizmcileri Derneği, Doğa Dostları Spor Derneği, Çıralıyı Sevenler Derneği gibi sivil toplum örgütleriyle birlikte 15 isim projeye karşı hukuki mücadele başlattı. Önce Antalya 2’nci İdare Mahkemesi, ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ardından Antalya 1’inci İdare Mahkemesi, alanın tahsisine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.

TARİHİ YAPI VE İSKELETLER BULUNDU
Mahkeme süreci devam ederken, Antalya Müze Müdürlüğü tarafından bölgenin belirli noktalarında birkaç gün önce kazı çalışması başlatıldığı belirtildi. Çalışmalar sonucunda bölgede birçok tarihi yapı kalıtısına ve insan iskeletlerine rastlandığı ortaya çıktı. Phaselis İnisiyatifi kurucusu Melike Vergili, bölgenin korumaya alınmasını talep etti. Vergili, şöyle dedi:
“Burayı otel tahsisiyle ilgili korumaya çalışıyoruz. 180 dönümlük arazi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsis edildi. Bunun üzerine de Koruma Kurulu, yüzde 10’luk kısmın haricinde alanın kullanımına geçen yıl Aralık ayında karar vermişti. Sonrasında, Akdeniz Üniversitesi’nden Murat Arslan tarafından bir dilekçeyle burada bir araştırma yapılması gerektiği ve burada tarihi bir durum olabileceği söylendi. ‘Tabula Peutingeriana: Antik çağ gezi haritası’nda olduğu için mansio yapı kalıntıları olacağı söylendi. Bunun üzerine de müze burada jeomanyetik araştırmalar yaptı. Araştırmalar sonucunda hiçbir şey çıkmadı. Son tahlilde ise kendi yüzey araştırmalarının gösterdiği kanıtlardan sonra da buralarda yapılar olabileceğini düşündükleri için tekrar dilekçe verdiler. Şu anda da müze tarafından kazılar devam ediyor. Şu anda bir sürü de yapıları görebilirsiniz alanda.”

‘SORUMLU DAVRANMAYA ÇALIŞIYORUZ’
Phaselis’e otel yapılmasına karşı açılan davanın müdahillerinden bölge esnafından Sami Adaletli de “Davaya halk olarak müdahiliz. Bölgenin tarihsel önemi, milli park olması, orman olması dolayısıyla üzerinde 3- 4 koruma kararı var. Buraların korunması gerekmektedir. Çünkü tarihsel öneme sahip yerler. Kazdığınız yerden görüldüğü üzere tarih fışkırmakta. Buraların gelecek nesillere olduğu şekliyle iletilmesi bizler için görev. Dolayısıyla bizler bu konuda sorumlu davranmaya çalışıyoruz. Yani davalı olduğumuz firmanın da bir artniyet taşıdığını zannetmiyoruz. Yörenin önemine vakıf oldukları takdirde ısrarcı olmayacaklarına inanıyoruz. Çalışmalar ve mahkeme sürecimiz şu anda devam ediyor” diye konuştu.
Antalya Müze Müdürlüğü yetkilileri ise konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Benzer Yazılar