MANŞET SOKAK

Referandum öncesi Antalya’da fetih kutlaması

Antalya Valisi Münir Karaoğlu bu yıl ilk defa 8 Martta Antalya’nın Fethini kutlayacaklarını açıkladı. Sabri Kırdar konuya ilişkin, “Hiç kuşkusuz bu kutlamaların amacı AKP’nin yeni rejim inşasının bir parçası olması”dedi.

Antalya- Antalya Valisi Münir Karaoğlu, Antalya’nın simge eserlerinden Yivli Minare’de yaptığı basın açıklaması ile bu yıl 5 Mart’ta ‘Antalya’nın fethinin 810. yıl kutlamaları’nın yapılacağını duyurdu.

Vali Karaoğlu, Yivli Minare’de yaptığı açıklamada, “Bu sene Antalya’nın fethini farklı bir anlayışla kutlayalım, çocuklarımıza gösterelim. Fetih Yürüyüşleri ile başlayacağız, mehter gösterileri, kılıç kalkan, Türkiye’nin gururu Solo Türk’ün gösterisi olacak” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Esat Göyük de, “Varlığımızı, kültürümüzü bu ecdada borçluyuz. Ecdadımızın ruhunun bu topraklarda olduğunu unutmayacağız” dedi.

“MİLLİYETÇİ SEÇMENİN OYUNA İHTİYACI VAR”

Antalya’da ilk kez böyle bir kutlama yapılacak olmasını değerlendiren Arkeolog Sabri Kırdar, “Hiç kuşkusuz bu kutlamaların amacı AKP’nin yeni rejim inşasının bir parçası olması. AKP Cumhuriyeti tasfiye ederken, onun ritüelleri yerine kendi ritüellerini koymaya çalışıyor” dedi.
Böyle bir kutlamanın referandum sürecinde gündeme gelmesine değinen Sabri Kırdar, “AKP’nin referandumdan ‘evet’ çıkarması için büyük oranda milliyetçi seçmenin oyuna ihtiyacı var. Bu süreçte onların gözüne hoş görünecek işler yapmak zorundalar” dedi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Benzer Yazılar