SAĞLIK

Antalya Tabip Odası’ndan Coronavirüs açıklaması

Antalya Sokakları – Antalya Tabip Odası, tüm dünyada hızla yayılarak binlerce ölüme sebep olan coronavirüs hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.Akdeniz Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Viroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Çolak tarafından yapılan basın açıklmasında, bilinenler, belirtiler ve korunma yöntemleri konuşuldu.

Yapılan açıklamada “Dünya ve ülke gündemimizi meşgul eden yeni bir virüs salgını nedeniyle toplumu bilimsel olarak aydınlatma ihtiyacı duyulmuştur. Bu açıklamamızda özellikle hastalığın kökeni buluşma şekilleri ve korunmadan bahsedeceğiz.” denildi.

ESAS BULAŞMA HASTA BİREYLERDEN

Açıklamada “Hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak olarak Wuhan’da Deniz Ürünleri Şehir Pazarında yasadışı satılan vahşi hayvanlar düşünülmekle birlikte, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaşma bildirilmiştir. Hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı düşünülmektedir. Virüs hasta bireylerden öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve bu damlacıkların bulaştığı yüzeylerden göz ağız, burun mukozasına temasla bulaşabilir. Enfeksiyonu belirtisiz geçiren kişiler solunum yolunda virüs taşıyabilir, ancak esas bulaşma hasta bireylerden olmaktadır. Virüs hastaların dış kısmında da bulunmuştur ancak bunun bulaşmadaki önemi henüz bilinmemektedir.” denildi.

İKİNCİ HAFTA TEHLİKELİ

“Kuluçka süresi 2-14 gün arasında değişmektedir. Bulgular, Ateş ve kuru öksürük en sık rastlanan belirtilerdir, kas ağrısı ve halsizlik de olabilir. Ardından ağır zatürre tablosu gelişebilir. Balgam genellikle yoktur. Ateş uzun sürebilir ya da aralıklı olabilir. Yapılan çalışmalarda ölümün genellikle ikinci haftada olduğu gözlenmiştir.” denildi.

“İyileşen olgular hastanede ortalama 10 gün kalmaktadırlar. Belirtisiz enfeksiyon da söz konusudur ancak, bu kişiler hastanelere başvurmadığı için henüz oranı bilinmemektedir. Hastalık 70 yaş üstünde ve beraberinde diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, immün yetmezliği olanlarda daha ağır seyretmektedir. Covid-19’un mortalite hızı %2 olarak belirlenmiştir, ancak hastalığı belirtisiz geçirenler de eklendiğinde bu oranın daha düşük olması beklemektedir.” diye belirtildi.

ELLERİN SU, SABUN İLE YIKANMASI VE ALKOLLÜ DEZENFEKTANLAR İLE KOLONYA ETKİLİ

Halen etkili bir antiviral bulunmadığı belirtilen açıklamada “Aşı çalışmaları devam etmektedir. Bir yıl içinde aşının geliştirilebileceği düşünülmektedir. Korunmada ellerin sabun ve su ile 20 saniye yıkanması çok önemlidir. Virüs %70’lik etanole duyarlıdır. Alkollü el dezenfektanları veya %80 etanol içeren kolonya el dezenfeksiyonunda Sağlıklı kişilerin maske takması önerilmemektedir. Hasta kişilerin etrafa damlacık saçmamak için maske takmaları uygundur.” denildi.

Açıklama “Covid-19 enfeksiyonu olan kişilere bakım yapan kişilerin, sağlık personelinin maske takımları önerilmektedir. Kapalı alanlarda kalabalık arasına girilecekse, orada bulunabilecek hasta kişiler nedeni ile sağlıklı kişiler maske ile korunabilirler.1 Mart 2020 itibariyle kayıtların değerlendirilmesinde tüm dünyada 87.137 doğrulanmış hasta (1739 yeni); Çin’de 79.968 doğrulanmış hasta (579 yeni) 2873 ölüm (35 yeni); Çin dışında 7169 doğrulanmış hasta (1160 yeni), 58 ülke( 5 yeni) 104 ölüm (18 yeni) saptanmıştır. Buradan da anlaşıldığı şekilde giderek azalan ölüm ve vaka sayısı yayılım hızının düştüğünü düşündürmektedir.” şeklinde sonlandırıldı

 

Benzer Yazılar