SAĞLIK

Halkevleri İl Sağlık önünde: Maskelerimiz nerede?

Antalya Sokakları – Halkevleri Türkiye’nin bir çok ilinde İl Sağlık Müdürlükleri önünde açıklama gerçekleştirdi. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada talepler dile getirildi.

Halkevleri Türkiye’nin bir çok ilinde İl Sağlık Müdürlükleri önündeydi. Antalya’da da İl Sağlık Müdürlüğü önünde sembolik olarak tek kişilik açıklama gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada  “Kendi koltuğunuzu düşünüyorsunuz halk sağlığını değil. Sermayeyi ve iktidarın bekasını düşünüyorsunuz, halkın canını değil. Halktan gerçekleri gizliyorsunuz, biliyorsunuz ki gerçekler koltuğunuzu sallayacak. Sanal başarı öyküleri yazmayı bırakın, “tarih yazıyoruz, her şey kontrol altında diyorsunuz” bu gidişle tarih sizin yanlış kararlarınızı, aldığınız canları yazacak. Bu salgın sizin yapmadıklarınızla büyüyor. Sizin yapmadıklarınız, yanlış yaptıklarınız sayarak bitmiyor.” denildi.

HERKESE EŞİT ULAŞILABİLİR SAĞLIK HİZMETİ

Maske yasaklarına vurgu yapılan açıklamada vatandaşın maskeye ulaşamadığını belirterek  “Salgınla mücadele için tüm yurttaşların temel hijyen malzemelerine ulaşması gerektiği bilgisine sahipken Enerji Bakanı’nın reklam yaparak satışa çıkarıldığını duyurduğu, “Borel” marka dezenfektan örneğinde olduğu gibi “fırsatçılığa” izin verdiğiniz için sorumlusunuz.”
*Herkes için parasız, eşit, ulaşılabilir sağlık hizmeti.
*Yaygın test, hasta yurttaşlara sağlıklı izolasyon koşulları.
*Tüm yurttaşlara yeterli ve parasız maske ve hijyen malzemesi.
*Sağlık emekçileri arasında hiçbir ayrım yapmadan gerekli korunma malzemelerini dağıtılmalı, çalışma koşulları ve saatleri düzenlenmeli; güvenli barınma ve ulaşım koşullarını sağlanmalıdır.
*Şeffaflık, tüm bilgilerin halkla doğrudan paylaşılması.”  talepleri dile getirildi.

Benzer Yazılar