KÜLTÜR-SANAT MANŞET ÖZEL HABER SOKAK

Şair ve yazarlar KESK’in imza kampayasına destek oldu

KESK’in görevden alınan öğretmenler için başlattığı imza kampanyasının 13. gününde, imza standına şair ve yazarlar desteğe geldi.

Antalya Sokakları –  Görevden alınan öğretmenler için KESK’in 13 gündür devam eden imza kampanyasında bugün şairler ve yazarlar imza standına gelerek destek oldular. Hasan Kıyafet, Şükrü Erbaş, Kamile Yılmaz, Havva Kılıç, Leyla Kıyafet, Adem Atar, Hasan Göztepe ve Nusret Gürgöz görevlerinden alınan öğretmenler için imza atıp, dayanışma ve destek çağrısında bulundular.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KENDİ ÖĞRETMENİNE HİÇ DOST OLMADI”

Hasan Kıyafet: “Ne söylesek eksik kalır, kendimi bildim bileli bakanlığımız bize hasım, Milli Eğitim Bakanlığı kendi öğretmenine hiç dost olmadı. Bu gidişle de olacak gibi değil. Şunu anladık, bu iş siyasi bir iktidar olayı. İktidar olamadık  oradan kaynaklanıyor. Ezilenler, emekçiler dün zulüm gördüler, ezildiler, işkence gördüler, bugün çok şey değişmedi. Duyduğumuz ağıtlar, ağlayanı ağlatandan çok ilgilendiriyor bence. Eğer ağlayanlar, ezilenler, örgütlenip, yan yana gelip, dik durmazlarsa bu böyle devam edecek”.

“KENDİ YURTTAŞINA SALDIRAN BİR DEVLETİMİZ VAR”
Şükrü Erbaş, “Devlet kendi ideolojik görüşünün dışındaki bütün devrimci, demokrat,ilerici, hem etnisite hem inanç, hem cinsel kimlik henm kültürel kimlik farklı kim varsa Cumhuriyet tarihi boyunca saldırı altında tutmuştur, ötekileştirmiş, bugün bu topyekün bir saldırıya dönüşmüştür. Kendi yurttaşına saldıran bir devletimiz var, bunun geri püskürtülmesi lazım. Bunun ters yüz edilmesinin tek yolu sokaktır”.

“ÖĞRETMENE DOKUNAN BİR ÜLKENİN GELECEĞİ YOK DEMEKTİR”
Leyla Kıyafet: “1960’tan bu Milli Eğitimin içindeyim. Hep öğretmene dokunan sistem, hep öğretmene dokunan hükümetler, hep bize dokundular. Öğretmene dokundukları için işte düzenimiz, işte halimiz. Öğretmenime dokunma yoksa ülkenin geleceği yok demektir” dedi.

Nusret Gürgöz, “Ülkede sokağa çıkmaktan şiir yazamaz olduk derken, Kamile Yılmaz, mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. Havva Kılıç, Adem Atar ve Hasan Göztepe konuşmalarında öğretmenlere desteklerini ifade ederek, dayanışmayla baskıların altından kalkılacağını vurguladı.

pi-şk

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar