DOĞA MANŞET SOKAK

Sarısu ve Alakır’da Hasankeyf için ‘Büyük Atlayış’ düzenlendi

Antalya Sokakları –  Bu sene yapılan ‘Büyük Atlayış’ eylemlerinde dünyanın farklı noktalarında birçok insan Ilısu Barajı ve HES projesinin durdurulması istedi.

Her Temmuz’un ikinci pazarı  dünyanın birçok yerinde nehir ve göllerin savunulması yapılan “Büyük Atlayış”  eylemleri düzenleniyor. Türkiye’de yapılan eylemler DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi (HYG), Ekoloji Birliği, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Arkeologlar Derneği, siyasi parti ve birçok sivil toplum örgütü tarafından kurulan Hasankeyf Koordinasyonu’nun çağrısıyla yapıldı.

‘Büyük Atlayış’ Antalya’da ise Sarısu ve Alakır’da düzenlendi. Yapılan açıklamada “Dicle Nehri ve Vadisi, canlılarıyla ve kültürüyle can çekişiyor. Türkiye devlet yetkilileri, Dicle’nin oluşturduğu vadiyi boğmak için 1954’de gündeme ilk gelen proje için 22 yıl önce harekete geçti. Vadiyi boğacak projeyi kabul etmeyen yerel halk da o günden bu güne projeye karşı direnmektedir. Tam beş defa Ilısu projesi durduruldu, ama her defasında yeni para, yasalar ve şirketlerle halkı es geçerek projenin inşaatına devam edildi.” denildi.

HASANKEYF KÜLTÜRÜMÜZ, DİCLE DOĞAMIZ!
“Burda bunu da ilan etmek isteriz: Ilısu Barajı’nda su tutulsa da mücadele devam edecektir. Moralimizi bozmayalım ve mücadeleye devam edelim. İnsanca yükseltilen su düşürülebilir de. Suni gölün yaratacağı göl zararlar yaratsa bile boşaltılması hepimize ve tüm canlılara kardır.
Hasankeyf için geç değil çünkü Hasankeyf Kültürümüz, Dicle Doğamız!”

 

Benzer Yazılar