ÇOCUK MANŞET SOKAK

Sezgi Kırıt için 7 yıldır adalet aranıyor: Katiller bugün hakim karşısında

Antalya’da bakkala ekmek almaya giderken, Isparta’da 10 gün sonra çıplak bedeni bulunan Sezgi Kırıt’ın davası 7 yıl sonra Antalya 6. Ağırcı Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek.

Antalya- Antalya’da 2009 yılında ekmek almak için giden Sezgi Kırıt’ın çıplak bedeni 10 gün sonra Isparta’da bulunmuştu. 7 yıl boyunca çocuğun katillerinin bulunamamış olmasına eleştiren davanın avukatı Sibel Önder, “’Bundan sonra kadınlara kalkan ellere dur denilmesi gerektiğini herkes bilecek” dedi. Dava bugün Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Sezgi Kırıt’ın bulunduğunda 15 yaşında, 41 kilo ağırlığında bir çocuk olduğunu söyleyen Sibel Öner, “Sezgi’nin çığlıklarını o gece kimse duymamış olabilir. Ancak artık Sezgi bendim. Artık Sezgi hepimiziz. Katledilen bütün kadınlar adına savaşımız devam edecek” ifadelerinde bulundu.

“SANKİ HAYAT KADINLARI İNSAN DEĞİL”

Sezgi Kırıt’a yapılan otopsinin çok üstünkörü olduğunu belirten Sibel Öner, “Sezgi kaybolduğu zaman bir hayat kadınının kaybolduğuna dair bir bilgi gelir. Sezgi’nin üzerinde birden fazla sperm çıkınca değerlendirmeye alınmıyor. Sanki hayat kadınları insan değil. Sadece bu yüzden tecavüze uğruyor insanlar. Ben bu cinayete bir başlık bulamıyorum” dedi.

Tecavüzcülerin tutuklandıktan bir gün sonra tahliye edilmesine tepki gösteren Sibel Öner, 7 sene boyunca adalet için savaştıklarını süreç içerisinde 7 tane savcı değiştirdiklerini dikkat çekerek, “Her birine dört klasörden oluşan olayı tam savcılar anladığında tayinleri çıkıyordu. Gerçek anlamda bu dosyanın üzerine ben gönlümü koydum” şeklinde konuştu.

7 YIL SONRA DAVANIN ÖNÜ AÇILDI

Şu anki dava savcısı Murad Kaya’nın çok ciddi çalışmalar yaptığını ve Sezgi Kırıt için mücadele ettiğini söyleyen Sibel Öner, “ Sezgi’nin ölüm nedeninin tespiti için dosyanın örneğinin Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilmesine karar verildi. Ulusal Kriminal Büro tarafından 21 Mart 2016 tarihinde düzenlenen bilirkişi raporunda ise maktulün ölümünün yaşı ve fizyolojik durumu nedeniyle doğal ölüm olarak kabul edilemeyeceği belirtildi” dedi. Raporda zorlamalı ölüm sonucu Sezgi Kırıt’ın hayatını kaybettiği belirtilince yargı sürecinin tekrar önünün açıldığını söyledi.
Bu olayın aydınlatılmasıyla ilgili mücadeleye kadın örgütleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden büyük destek verildiğini de anlatan Sibel Önder, ‘Sessizlerin ve mazlumların sesi olmaya ant içtim. Bundan sonra kadınlara kalkan ellere dur denilmesi gerektiğini herkes bilecek dedi.

 

Benzer Yazılar