GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Şiddetsiz eyleme 5 ay hapis

Antalya – Gezi Parkı’nda başlayan direnişe destek için Antalya’da yapılan Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle bir kişiye 5 ay hapis cezası verildi.

52f3ef5932dc9f1d14aef84b

Gezi Parkı’ndan başlayarak tüm yurda yayılan Gezi eylemleri Antalya’da da günlerce sürmüştü. Cumhuriyet Meydanı’nda ve AKP il binası yakınlarındaGezi’ye destek eylemleri yapılmıştı. Yüzlerce kişinin gözaltına alındığı ve onlarcasının yargılandığı Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle Öğrenci Kolektifleri üyesi bir kişiye 5 ay hapis cezası verildi.

 

ŞİDDET OLMAMASINA RAĞMEN1381517_541302539287837_2066770789_n

Öğrenci Kolektifleri üyesi Hilal Topçu verdiği ifadede Gezi eylemlerine,yıkıma karşı katıldığını ve herkes gibi alanlarda olduğunu belirtti. Mahkemeye sunulan polis kayıt ve delillerinde herhangi bir şiddet olayı olmamasına rağmen 5 ay hapis verildi.

 

 

5(196)GEZİ EYLEMLERİ BARIŞÇIL DEĞİL”

Mahkeme kararında Gezi eylemlerinin, toplantı ve gösteri yasasına göre değerlendirilemeyeceği ve eylemin barışçıl olmadığı belirtilirken, eylemde atılan sloganlar ve kamu malına zarar verilmiş olması gerekçe gösterildi.  Bu gerekçelere dair hiç bir delil bulunmamasına rağmen kişinin, Gezi eylemlerinde aktif rol alması cezalandırılma sebebi olarak belirtildi.

nob

Benzer Yazılar