KENT SOKAK

Menderes Türel’in kentsel dönüşümünde belirsizlik silsilesi

Antalya – ‘Kepez Santral Mahalleri Kentsel Dönüşüm Projesi’ için başta mahalle muhtarları olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ile ön protokol imzalandı. Esas sözleşmenin ve şartların belirlenmediği ön protokolde muğlaklıklar bulunurken, esas sözleşmenin şekillenmesi halinde halkın ne kadar borçlanacağı belirtilmedi.

‘Kepez Santral Mahalleri Kentsel Dönüşüm Projesi’ için başta mahalle muhtarları olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ile ön protokol imzalandı. Esas sözleşmenin ve şartların belirlenmediği, hukuki geçerlilik taşımayan ön protokolde muğlaklıklar bulunurken, esas sözleşme hazırlandığında, halkın ne kadar borçlandırılacağı bilinmiyor.

antalya-kepez-santral-proje-imza-turelProjeyi hazırlarken 30 metrekare hakkı olan vatandaşları bile düşündüklerini iddia eden Türel, bu hak sahipleri için de küçük daireler yapacaklarını söyledi. Projede her şeyin açık ve net olduğunu öne süren Türel, “İstediğiniz seçeneği siz seçeceksiniz. Kimin ne kadar hakkı varsa o kadar metrekare daire alacak. Satış sözleşmesinde bunlar da var. Rakam rakam yazacağız” dedi. Ancak hak sahiplerinin bu protokol karşılığında ne kadar borçlanacağına ilişkin bilgi verilmedi. Hak sahipleri arasında ilk protokol imzalayanlar ise mahalle muhtarları oldu.

Bir ay içinde bu protokoller tamamlanabilirse Haziran ayında ilk kazmayı vuracaklarını ifade eden Türel, 30 metrekare hakkı olan hak sahipleri için de küçük daireler yapacaklarını söyledi. Türel “İstediğiniz seçeneği siz seçeceksiniz. Kimin ne kadar hakkı varsa o kadar metrekare daire alacak. Satış sözleşmesinde bunlar da var. Rakam rakam yazacağız” dedi.

Menderes Türel seçildikten sonra daha önce bu iki mahalle için Mustafa Akaydın yönetimi tarafından yapılan projeyi iptal etmiş ve Afet yasası kapsamında bakanlar kurulu tarafından iki mahalle “riskli alan ilan” ilan edilmişti.

Benzer Yazılar