KADIN

Mahsa Amini cinayeti Antalyalı kadınlar tarafından protesto edildi

Antalya Sokakları – İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra öldürülmesi Antalya’da da protesto edildi. Antalya Kadın Platformu çağrısıyla toplanan kadınlar Attalos Heykeli önünde yapılan basın açıklamasıyla yaşananlara tepki gösterdi.

İran ahlak polisi tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alınarak öldürülen Mahsa Amini için Antalya Kadın Platformu tarafından basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada “Türkiyeli kadınlar olarak, İranlı kadınların zulme karşı çıkardığı bu sesi duyuyor ve seslerimizi birleştirmek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki kadın dayanışması sınır tanımaz” ifadelerine yer verildi.

“İRAN’DA BÜYÜK BİR İSYAN VAR VE KADINLAR BU İSYANIN ATEŞİ OLDULAR”

Basın açıklamada Milletvekili Serpil Kemalbay da söz aldı; Bu saldırılar karşısında kadın devrimini haykıyoruz. Bütün kadınlar birlikte özgür olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün İran’da büyük bir isyan var ve kadınlar bu isyanın ateşi oldular. Emperyalist güçler bilsin ki direnişi kimse çalmaya kalkmasın. Bu direniş kadınların direnişidir” dedi.

Yapılan basın açıklamasında; “Zorunlu başörtüsüne karşı mücadele, kadınların bir bütün olarak erkek egemen ve kadın düşmanı rejime karşı mücadelesinin bir sembolü olmuş durumda. Kadınlar bu dayatma politikalarına karşı saçlarını kestirip başörtülerini yakma eylemi gerçekleştirerek sosyal medya ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar.”

“DİNCİ FAŞİZME KARŞI MÜCADELE EDEN İRANLI KADINLAR YALNIZ DEĞİLDİR”

Mahsa Amini’nin katili Molla rejimidir. Dinci faşizme karşı mücadele eden İranlı kadınlar yalnız değildir! Kadına yönelik şiddete ses çıkarmayan, kadın katillerini her fırsatta aklayan; İstanbul Sözleşmesi gibi kadınları koruyucu yasaları iptal ettirmeye çalışan; kadın düşmanı politikaları üreten; yaşam biçimine müdahale eden, lgbti düşmanlığını ve ayrımcılığı körükleyen, festivalleri yasaklayan AKP-Saray rejiminin Türkiye’de laiklik yerine şeriat düzeninin alt yapısını oluşturma heveslisi olduğunu görüyoruz. Buna asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz! Mahsa Amini şahsında katledilen kadınlar isyanımızdır.
İran’da ve dünyada erkek devletin kadınların bedenleri üzerindeki tahakkümüne karş dünyanın tüm kadınları olarak susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Benzer Yazılar