MANŞET SOKAK

Turizmcilerden alkol yasağına tepki: Yöneticilerin kasaba zihniyeti turizmi bitirdi

Antalya’da açık alanda içki içilmesinin yasaklanmasına turizmciler tepki gösterdi: “Bazı yöneticilerin kasaba zihniyeti her şeyi mahvetti. Biz Almanya’da ‘Türkiye içki içmeyi yasaklamış’ söylemleri ile karşılaşıyoruz.”

Antalya –  Antalya’da açık alanlarda alkol tüketilmesine ilişkin getirilen yasak kararına çok sayıda yurttaş tepki göstermişti. Uygulamayla turistlerin gözdesi olan Antalya’nın zarar göreceği endişesi dile getirilmişti.

Hürriyet’e konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, tartışmanın ‘çok ciddi bir imaj kaybına’ yol açtığını savundu. Antalya’yı ‘turizmin başkenti’ olarak tanımlayan Baraner, şunları söyledi: “Ancak bazı yöneticilerin kasaba zihniyeti her şeyi mahvetti. Burada aylardır yükseltmeye çalıştığımız turizm duvarını üzerimize yıktılar. Bu açıklamanın yanlış anlaşılacağını nasıl olur da düşünmezler… Biz Almanya’da ‘Türkiye içki içmeyi yasaklamış’ söylemleri ile karşılaşıyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

TÜRSAB’ın ismi rezervasyon sitesi Booking.com’un Türkiye’ye yönelik faaliyetlerini durdurmak için mahkemeden tedbir kararı çıkarmasıyla da anılıyor. Otelciler, birliğe tepki göstermişti.

“KONU İNFİAL YARATTI”
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, birçok Avrupa ülkesinde benzer uygulama olduğunu belirterek, konunun neden tekrar gündeme getirildiğinin nedenini aradıklarını kaydetti. Valiyle görüşeceğini ifade eden Ayık, “Avrupa’dan çok sayıda telefon aldık. Avrupa basını, turizmciler yasak tartışmasını bize soruyor. Açıkçası bu konu infial yarattı. Süreci doğru yönetmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Benzer Yazılar