MANŞET POLİTİKA SOKAK

Tüzel ve Kara, ‘Türkiye Nereye Gidiyor’ panelinde konuştu

Emek Partisi Antalya İl Örgütü, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel ve CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara katılımıyla ‘Türkiye Nereye Gidiyor’ başlıklı panel düzenledi. Panelde AKP’nin savaş politikası, Suriyeli sığınmacılar, baskı ortamı ve meclis dokunulmazlıkları hakkında konuşuldu.

Antalya Sokakları – Emek Partisi Antalya İl Örgütü, Kızılarık Cemevi’nde  EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel ve CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara katılımıyla ‘Türkiye Nereye Gidiyor’ başlıklı panel düzenledi.

Levent Tüzel, mevcut durumu, ‘hiç bir hak tanımayan, kadınları, işçileri, Alevileri aşağılayan, ‘ben ne dersem o olur’ tarzı bir tek adam zihniyetinin ürünü’ olarak ifade etti.

Konuşmasında, Suriyeli sığınmacıların yaşadığı insanlık dışı uygulamalar konusunda AKP hükümetinin kirli bir pazarlık içerisinde olduğunu belirten Tüzel, “Geçmişte bir insanlık trajedisine müdahale ettiğini söyleyen iktidar şimdi bunları bir ticaret ve siyasi şantaj konusu yapmış durumda ve bunu da utanmadan ‘başarılı bir pazarlık yürüttük’ diye sunuyorlar” dedi.

“KENDİ ÜLKEMİZDE SAVAŞIN YARATTIĞI GÖÇ VAR”
“Bu sınırlar arası göçün dışında, ülkemizde, kendi topraklarımızda Kürt kentlerinde savaşın yarattığı bir iç göç var” şeklinde konuşan Tüzel, “Sadece bir göç denemez. Aynı zamanda tankla tüfekle tarumar edilmiş Suriye kentlerini aratmayan manzaralar yaşanıyor” diyerek bölgedeki savaş ortamına da dikkat çekti.

İktidarın din propagandası ve  milliyetçilikle savaşı sürdürdüğünü, nefret söyleminden beslendiğini belirten Tüzel,  mevcut iktidarın HDP’yi, barış isteyenleri, bu işte bir yanlışlık var diyen aydınları akademisyenleri, gazetecileri hedef göstererek iktidarını güçlendirdiğini kaydetti.

“BU ÜLKEDE KİMSENİN GÜVENLİĞİ YOK”
Güç birliği ve dayanışma içerisinde ortak bir mücadele yürütmenin önemli olduğunu ifade eden Tüzel, dokunulmazlık tartışması için; ” HDP’siz bir meclis ve giderek de Başkanlık sisteminin ön hazırlığı gibi  bir hamle önümüze geliyor. Sözde meclisten terörü temizleyeceğiz diyerek HDP’li vekiller olmak üzere AKP’ye ciddi sıkı muhalefet yapan ve çözüm arayışı içinde olan vekiller oradan tasfiye edilecek” şeklinde konuştu.

AKP’nin dokunulmazlık hamlesini tuzak olarak niteleyen Tüzel, dokunulmazlıkları kaldırılan vekillerin iktidarın yargısı tarafından yargılanacağını belirterek, bu duruma karşı direnme çağrısı yaptı. “Kimsenin güvenliği yok bu ülkede, can güvenliğimiz yok, nerede hangi bombanın patlayacağı, hangi saldırının olacağı belli değil. İş cinayetleri keza böyle. Meclis tablosu açısından da barajlara rağmen seçilmiş bir halk temsiliyetinin de bir güvencesi olmadığını görüyoruz” dedi.

“UMUDU MADDİ GÜCE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ”
“Ortak yaşamımızı zorlaştıran savaş ortamına rağmen bu umudu korumak ve büyütmek durumundayız. Ama bunun sadece bir duygu olarak taşımak değil, maddi güce de dönüştürmeliyiz. Bulunduğumuz her yerde direnç içinde olan her kesimle yan yana gelmek ve eylem birliği içinde olmak önemli”  diyerek dayanışma çağrısı yaptı.IMG_0893

 

“AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ KARAKOLA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR”
Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara konuşmasında dış politika ve ülkedeki savaş ortamı ile, kürsü dokunulmazlığı konusundaki tartışmalar hakkında konuştu. Diyarbakır’a gidip pek çok kurum ile görüştükten sonra bir rapor hazırladıklarını belirten Kara, bölgede Aile Sağlığı Merkezleri’nin karakola dönüştürüldüğünü, 6 tane sağlık ocağına el koyulduğunu belirtti.

“BARIŞI SAVUNUP, SAVAŞI ÖNLEMELİYDİK”
Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de oldukça kötü şartlar altında yaşadığını ifade eden Kara,”Bu savaşın içerisinde bizler ve bizim hükümetimiz de suçludur. Çünkü barışı savunabilseydik, savaşı önleyebilseydik bu insanlar yurtlarından olmayacaktı. Bu insanlara iyi bakabilseydik, buradan kaçmak için denizlerde boğulmazlardı. Sayabildiklerimiz kıyıya vuruyor ve binlercesi ölüyor” ifadelerinde bulundu.Kara, insan hayatının pazarlık konusu edilemeyeceğinin altını çizerek, “insanın metalaştırılmaması gerektiğini insanın köleleştirilmemesi gerektiğini, yaşam hakkının en temel insan hakkı olduğunu vurguladı.

“BUNU DAHA TARTIŞACAĞIZ”
Partisinin seçim sürecinden beri tavrının kürsü dokunulmazlıkları dışında, dokunulmazlıkların tümünün kaldırıması yönünde olduğunu hatırlatan Kara, “Kürsü dışında bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın, hükümetin şu anda getirmeye çalıştığı yasa buna çok uygun değil, hükümet diyor ki bir kerelik yapalım, onlar hep ‘bir kerelik’ meselesine takılmış durumdalar. Parti içerisinde önümüzdeki hafta bu konu çok tartışılacağa benziyor. Bizim gruba söyledikleri bu konuda demeç vermememiz yönünde şu aşamada, ki bu da şunu gösteriyor; daha bunu tartışacağız” dedi.

 

Benzer Yazılar