DOĞA MANŞET SOKAK

Ulupınarın uluçınarları kurtuldu

Antalya – Kemer ve Kumluca arasındaki yol genişletme çalışmaları için asırlardır orada duran çınar ağaçlarının kesilmesini yöre halkı engelledi, ağaçlara ve su kaynağına zarar verilmeden çalışmalar tamamlandı. Ağaçlara zarar verilecek olmasına tepki gösteren Ulupınar halkı, 9 Ağustos’tan beri nöbetteydi.

AĞAÇLAR 500 YILDIR ORADA

Orman Yüksek Mühendisi, Tarım Orman İş Sendikası Denetleme Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ali Başaran, civardaki doğu çınarlarının (Platanus orientalis) 500 yılı geçkin bir süredir orada olduklarını belirtti. Bölgedeki yedi ağacın yaşlarından dolayı “Anıt Ağacı” özelliği taşıdığını vurguladı. Başaran, “Bu ağaçlar, mutlak surette acil bir şekilde koruma altına alınması gerekmektedir.” diyerek konunun önemini vurguladı. Ayrıca oradaki iki ağacın 150 ve 180 yaşında olduğuna dikkat çekerek, bu ağaçların da “İstikbal Anıt Ağaç” olarak korunması gerektiğini ifade etti.

AĞAÇLAR TEHLİKEYİ ATLATTI

Sosyal mecralardan seslerini duyurmaya çalışan Ulupınar halkının çabaları üzerine Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü ve yüklenici firma, projeyi tekrar değerlendirdiklerini duyurmuştu. Tepkilerin sosyal medya ve yazılı basında büyümesinden sonra ağaçlara ve su kaynağına dokunulmayan alternatif bir proje uygulanacağı açıklandı. Trafikte tehlike arz edeceği düşünülen bir ağacın sadece dalı kesilerek bölgedeki yol yapımı ağaçlara zarar verilmeden tamamlandı.

Kaynak: Duvar / Serpil Kurtay

Benzer Yazılar