KENT KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

Uluslararası Kum Heykeli Festivali açıldı

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, ziyaretçileri ağırlamaya başladı.

Antalya- 10. Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali, “Dünya’nın 14 harikası ve mitoloji” temasıyla kapılarını açtı. Lara Birlik Halk Plajı’nda düzenlenen festivale 12 ülkeden 26 kum heykeltraş tarafından 10 bin tondan fazla kum kullanılarak yapılan 100’den fazla heykel ziyarete açıldı.

Festivalde aynı zamanda Kolezyum’dan, Petra Antik Kenti’ne,  Çin Seddi’nden, Machu Picchu’ya, Thor’dan, Afrodit’e kadar çeşitli eserler ve mitolojik kahramanların yer aldığı heykeller mevcut.

Festival direktörü Cem Karaca, dünyanın en büyük ve en eski kum heykel festivallerinden birisi olan etkinliğin, artık gelenekselleştiğini söyledi.

TÜM YIL AÇIK OLACAK
Yoğun ilgiye bağlı olarak sergiyi 12 ay ziyarete açık hale getirme kararı aldıklarını anlatan Karaca, “Dünyada 12 ay ziyaret edilebilen bir başka kum heykel organizasyonu daha yok. Önceleri 2-3 yağmurdan sonra ağır hasar gören hatta kısmen yıkılan heykeller, son yıllarda kum heykel yapım tekniğimizdeki ilerlemeler ve  Antalya
‘nın olumlu hava şartlarının da katkısıyla artık daha dayanıklı hale geldi. Yağışlı günlerde dahi açık kalan sergiyi şemsiyeleriyle gezen ziyaretçi sayısı hiç de az değil” diye konuştu.

Yoğun ilgiye bağlı olarak sergiyi 12 ay ziyarete açık hale getirme kararı aldıklarını anlatan Karaca, aynı zamanda belirli dönemlerde minik ziyaretçilere yönelik atölyeler düzenlendiğini ve katılımcılara sertifika verildiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

 

Benzer Yazılar