KADIN SOKAK

‘Vaaz adı altında kadına şiddet özendiriliyor’

Antalya Barosu Manavgat Temsilciliği Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız’ın kadının dövülebileceği yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Manavgat Adliyesi önünde toplanan Antalya Barosu Manavgat Temsilciliği Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, öldürülen kadınların adlarının yer aldığı pankart açtı. Grup adına basına açıklama yapan Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Umut Çiftçi, “Son zamanlarda ulusal ve yerel birçok televizyon kanalında ve sosyal medyada, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız adlı şahsın, vaaz adı altında erkeklerin kadınlara karşı fiziksel şiddet uygulaması gerektiğine ve bunun nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalarını dehşetle izlemekteyiz. Daha önce de 6 yaşındaki çocuğun evlenebileceği yönünde sapıkça açıklamalarda bulunan bu şahsın son dönemdeki açıklamaları; kadınların erkekler tarafından rahatlamak ve deşarj olmak amacı ile dövülebileceğine, kadının bedeninde hangi bölgelerine vurulup vurulamayacağına, kadına hangi araçlarla vurulacağına, kadının bu duruma katlanması ve şükretmesi gerektiğine ilişkin beyanatlarından oluşmaktadır. Bu çağda böylesi insanlık dışı ve kadın onurunu ayaklar altına alan söz konusu bu açıklamalar tüm toplum adına utanç vericidir” dedi.

‘KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ KÖRÜKLER’

Son dönemde kadına yönelik şiddet, cinayet ve tecavüz vakalarının gittikçe arttığına işaret eden Umut Çiftçi, 2015 yılı başından bugüne 146 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü vurguladı. Bu durumun toplumdaki tüm kadınları tehdit eder noktaya geldiğine dikkati çeken Umut Çiftçi, şöyle dedi: “Nureddin Yıldız’ın açıklamaları kadına yönelik şiddeti artırıcı, körükleyici, azmettirici, özendirici ve tahrik edici nitelikte. Kadına yönelik şiddeti dini alet ederek normalleştiren ve meşru kılan söz konusu bu açıklamalar, evrensel hukuk ilkelerine, Anayasamıza ve kadın haklarına açıkça aykırıdır. Kadınlar toplumu oluşturan eşit bireyler olup, kimsenin kölesi, kimsenin malı, kimsenin rahatlama aracı, üzerinde tasarruf edebileceği eşyası değildir.

Devletin ilgili tüm makamlarını Nureddin Yıldız ve onun gibi suça teşvik eden ve suç işleyen kişilere karşı göreve çağırıyoruz. Yeni seçilen milletvekillerinden bir an önce gerekli yasal düzenlemeleri yapmalarını talep ediyoruz. Kadını insan ve birey olarak görmeyen ve şiddeti tahrik eden her türlü düşünce ve eyleme karşı mücadeleye devam edeceğiz.” Cansu Kaya cinayetine de değinen Umut Çiftçi, bu tip açıklamalar devam ettiği sürece cinayet vakalarının artarak devam edeceğini savundu.

ajanslar

Benzer Yazılar