POLİTİKA SOKAK YAŞAM

Eroğlu: ‘Aleviler doğrudan hedef gösterilmiştir’

Antalya – Geçtiğimiz günlerde Antalya yerel basınında Alevilere ve Cemevi uygulamalarına yönelik yayımlanan yazılar hakkında, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı- Antalya Şubesi ve Cem evi basın açıklaması yaptı. Açıklamada, yayımlanan yazıların Alevilere yönelik doğrudan hedef gösterme olduğu ve  ‘nefret söylemi’ ifadeleri barındırdığına vurgu yapılarak, tepki gösterildi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı- Antalya Şubesi ve Cemevi, geçtiğimiz günlerde Akdeniz Manşet gazetesinden Vedat Gürhan’ın Cemevlerindeki cenaze hizmetlerini eleştirdiği yazısı ile Cemevinde yapılan dayanışma kahvaltısı ile ilgili İdris Özyol’un yazdığı yazılara tepki göstererek basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, yayımlanan yazıların Alevilere yönelik doğrudan hedef gösterme olduğu ve  ‘nefret söylemi’ ifadeleri barındırdığına vurgu yapılarak, tepki gösterildi.

‘İFTİRA ATIYORSUNUZ’

Vakıf Binasında yapılan basın açıklamasında, Şube Başkanı Tufan Eroğlu, cenaze hizmetlerinden 5 yüz lira alındığına ilişkin ifadeleri barındıran yazı için: “İftira atıyorsunuz; Bizler asla kefen ve mezar yeri satmadık. Kendi yağımızla kavrulan bir kurum olarak kurumsal döngüyü sağlayacak bir devinim içinde var olmayı asıl hedefimiz olarak belirledik. Alevi öğretisinin bize gösterdiği çizgi ve duruş mücadelemizin asıl gayesi oldu. Bu kuruma cenazesini getiren her Canımız verdiği her kuruşun yapılan hizmetin karşılığı olduğunu bilir ve ne ödediyse karşılığında makbuzunu alır. O’nun derdi bu kuruma ödediği üç- beş kuruş değildir. O’nun için asıl olan Hakk’a yürüyen Can’ını kendi inancına göre uğurlamaktır” ifadelerine yer verdi.

‘ YAZIDAN VAZİFE ÇIKARANLAR  KIZILBAŞ AVINA ÇIKMIŞTIR BELKİ DE’

Öte yandan Eroğlu, İdris Özyol imzasıyla yayımlanan “Ramazanda Kahvaltı?” başlıklı yazıya tepki gösterdi. Cemevindeki kahvaltı buluşmasını eleştiren yazıyı ‘inceden bir nefret söylemi ile doğrudan hedef gösterme’ olarak niteledi. Eroğlu, “Şimdi bir yerlerden birileri durumdan vazife çıkarıp Ramazanda kahvaltı yapan Kızılbaş avına çıkmıştır belki de. Buradan bir şeyler çıkarabilirsen belki de ödül olarak tekrar eski yuvana Yeni Şafak gazetesine dönersin İdris Özyol. Aslında neresinden tutulsa elde kalacak bir yazı ile karşı karşıyayız. O yüzden cevap vermekten öte tavır koyma ve kamuoyumuzu en geniş şekilde bilgilendirmeye yöneliktir açıklamamız” dedi.

‘KAHVALTIYI DUYURMADAN KİMİNLE YAPACAKTIK?’

Vakfın Ramazan ayı içinde kahvaltı etkinliği yapmasına ilişkin ise şöyle konuştu, “Ramazanda kahvaltıyı niye duyurmuşuz. Biz burada siyaset yapıyormuşuz. İdrak yoksunluğuna bakar mısınız? Duyurmadan kiminle yapacaktık kahvaltıyı? Basına duyurmamızdan dolayı kutsalı incinenlerin kimler olduğunu bilmiyoruz ama niye inciniyorlarmış gerçekten anlamakta güçlük çekiyoruz”.

11653323_1594694897457848_1260203943_nBugün ise Ercan Arslan imzasıyla, “Hacı Bektaş, Ramazan’da kahvaltı(mı) yapardı!” başlıklı bir yazı yayımlandı, yazıda Alevilere yönelik ayrımcı ifadeler kullanıldı. Yazıda, “Alevilik Hz. Ali(K.S) efendimizin yolu ise eğer, siz Hz Ali’nin Ramazanda oruç tutmadığını mı söylüyorsunuz? Öyleyse, kaynağınız, deliliniz var mı?Yok, eğer Hz. Ali’nin yolu değilse, nedir sizin Alevilik anlayışınız?Aynı şekilde, Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin Ramazanda kahvaltı yaptığını mı iddia ediyorsunuz? Hz. Pir, Ramazanda oruç tutmaz mıydı?” denilerek  Alevilik inancına yönelik tartışmalı ifadeler kullanıldı.

Vakıf yetkilileri adı geçen yazarlara yönelik olarak “nefret söylemi” suçu işledikleri için dava açacaklarını ve bütün Alevi toplumunu ve ilerici kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ettiklerini söyledi.

ilgili yazılar;

Ercan ARSLAN http://www.akdenizmanset.com.tr/haci-bektas-ramazanda-kahvalti-mi-yapardi-makale,30526.html
İdris ÖZYOL http://www.antalyakorfez.com/yazarlar/14821/35/hakkimdabasinaciklamasiyapilacakmis
İdris ÖZYOL http://www.antalyakorfez.com/yazarlar/14787/35/ramazandakahvalti
Vedat GÜRHAN – http://www.akdenizmanset.com.tr/cemevinde-cenaze-hizmetleri-makale,30403.html

Antalya Sokakları

Benzer Yazılar