YAŞAM

Sahiller, parklar, kafe ve restoranlar 1 Haziran’da açılıyor

Antalya Sokakları – Türkiye genelinde uygulanacak olan ‘normalleşme’ adımları duyuruldu. Bu kapsamda 1 Haziran’dan itibaren sahiller, parklar ve işletmeler belirli kuralla dahilinde açılıyor.

Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya gececek adımları duyurdu. Yapılan açıklamada 1 Haziran’dan itibaren şehirlerarası seyahat kısıtlaması kaldırılıyor.

Alınan kararlara göre, Kreşler ve bakımevleri 1 Haziran’da açılacak. İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.

KAMU NORMAL MESAİYEYE DÖNÜYOR

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak.

SAHİLLER VE PARKLAR AÇILIYOR

Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek.

KAFE VE RESTORANLAR 22.00’YE KADAR HİZMET VERECEK

Sürücü kursları, benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek. 1 Haziran’dan itibaren saat 22:00’ye kadar restoran ve kafeler belirlenen kurallar dahilinde hizmet verecek. Eğlence ve nargile mekanları kapsamı dışı.

YAŞ SINIRI 18’E DÜŞÜRÜLDÜ

0-18 yaş grubunun tamamı için sokağa çıkma yasağı devam ederken, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştı. Müze ve ören yerleri, 1 Haziran’da açılacak. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştı. Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran’dan itibaren şartlar dahilinde açılacak. Açık havada olan konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek.

Benzer Yazılar