MANŞET SOKAK ÜNİVERSİTE

Yetersiz KYK yurtlarına Öğrenci Kolektifi’nden tepki

Akdeniz Üniverstesi Öğrenci Kolektifi, üniversitedeki KYK müdürlüğü önünde yurt talebi için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antalya- Akdeniz Üniverstesi Öğrenci Kolektifi, üniversitedeki KYK müdürlüğü önünde yurt talebi için basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenci Kolektifi, “Özel yurtlar kamulaştırılsın” ve “Üniversitelerde ve yurtlarda yapılan baskılar son bulsun” sloganlarıyla KYK’yı protesto etti.

Akdeniz Üniveristesi Öğrenci Kolektifi adına basın açıklamasını okuyan Gözde Ayna, devlet yurtlarının yetersiz kalması sonucu sıkıntılarını dile getirerek, ” Bizler yıllarca cemaat yurtlarına mecbur bırakılan, kalmak istemeyince kızlı-erkekli kalıyorlar diyerek hedef gösterilen üniversitelileriz” dedi.

“Barınma bizde bir hak olmaktan çok sorun haline gelmiştir” diyen Gözde Ayna, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından cemaat yurtlarının Türgev gibi kurumlara devredilmesinin çözüm olmadığını dile getirdi.

“BARINMA HAKKI EĞİTİM HAKKINDAN BAĞIMSIZ OLAMAZ”

Barınma hakkının, eğitim hakkından bağımsız olamayacağının altını çizen Gözde Ayna, “2011 yılından bu yana ülkedeki üniversiteli sayısınını 2 milyondan fazla artış göstermişken, yurtların sayısı 150 bin olarak kalmıştır. Sadece bu veriler bile devlet yurtlarının ne kadar yetersiz olduğunu gözler önüne sermektedir” ifadelerinde bulundu.

Üniversiteli öğrencilerin sorunlarının iktidar, YÖK ve KYK tarafından görmezden gelindiğini söyleyen Gözde Ayna,  “Bizler öğrenci kolektifleri olarak bu durumu kabul etmiyoruz ve üniversitelilerin talepleri vardır diyoruz” dedi.

Yapılan nasın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

Benzer Yazılar